Bezsenność sowy

Osoby najbardziej aktywne wieczorem, tzw. nocne Marki lub sowy, mają silniejsze objawy bezsenności, niż tzw. ranne ptaszki, czyli osoby aktywniejsze w godzinach przedpołudniowych – zaobserwowali naukowcy z USA. Artykuł na ten temat zamieściło pismo “Journal of Clinical Sleep Medicine”.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda w Westchester (stan Illinois) doszli do takich wniosków po przebadaniu 312 osób, które podzielono na trzy grupy ze względu na różnice w funkcjonowaniu zegara biologicznego. Jest to złożony system, z centrum zarządzania w mózgu, który reguluje nasze rytmy aktywności, m.in.
okołodobowe cykle czuwania i snu.

Ze względu na różnice w działaniu zegara u poszczególnych ludzi wyodrębnia się tzw. chronotypy. Osoby z chronotypem rannym, tzw. skowronki, czy ranne ptaszki są najaktywniejsze przed południem, wstają wcześnie i wcześnie kładą się spać.

Chronotyp nocny cechuje tzw. sowy, czyli osoby, których aktywność rośnie wieczorem, które kładą się spać późno i późno się budzą. W najnowszym doświadczeniu badacze wyodrębnili też trzecią grupę, do której zaliczono osoby o
chronotypie pośrednim.

W każdej z grup zebrano dane na temat zaburzeń snu (np. nieregularności w długości snu i w porach budzenia się) oraz ich konsekwencji. Poproszono też pacjentów o subiektywne oceny własnego snu.

Gdy analizę zawężono do osób cierpiących na bezsenność okazało się, że jej objawy były znacznie poważniejsze w grupie nocnych marków, niż wśród osób z chronotypem porannym czy pośrednim.

Zdaniem autorów badań, wyniki te wskazują, że istnieje związek między chronotypem a nasileniem symptomów bezsenności. Naukowcy liczą, że ich praca pomoże skuteczniej leczyć to najczęstsze zaburzenie snu, na które zgodnie z szacunkami może cierpieć nawet 30 proc. dorosłych.

Bezsenność określa się jako trudności z zasypianiem, zbyt wczesne
lub zbyt częste budzenie się w nocy, jak również budzenie się z
uczuciem zmęczenia, związane ze snem złej jakości.

Autorzy pracy podkreślają, że osoby, które zaobserwowały u siebie objawy bezsenności lub inne zaburzenia snu powinny poinformować o tym lekarza pierwszego kontaktu. Dobry sen jest bowiem bardzo istotny dla naszego zdrowia fizycznego, sprawności umysłowej, stanu emocjonalnego oraz aktywności i wydajności w pracy, przypominają.

Wyniki wielu badań dowodzą, że niedobory snu podnoszą ryzyko wielu poważnych chorób i problemów zdrowotnych, takich jak depresja, otyłość, cukrzyca czy choroby serca.

Zgodnie z aktualnymi zaleceniami, aby zachować dobre zdrowie i sprawność, osoby dorosłe powinny przesypiać 7-8 godzin na dobę.

4.6/5 - (180 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH