Bezpieczna szczepionka przeciw świńskiej grypie

MyHealthNewsDaily poinformowało, że naukowcy z Danii przeprowadzili badania, które wykazały, że dzieci urodzone przez kobiety zaszczepione przeciw wirusowi H1N1 nie są bardziej narażone na wady wrodzone, ani inne niepożądane efekty.

Prowadząc badania naukowcy przeanalizowali dane pochodzące od 53 tys. kobiet, które były w ciąży w okresie szczepienia na H1N1 w Danii. Około 13 proc. z nich, otrzymało wtedy szczepionkę przeciwko świńskiej grypie. Naukowcy twierdzą, że dzieci urodzone przez kobiety poddane szczepieniu nie były bardziej podatne na ryzyko wcześniejszego urodzenia i wady wrodzone, w porównaniu z dziećmi kobiet, które nie były szczepione.
Niebędący zaangażowany w badania dr William Schaffner, przewodniczący departamentu medycyny prewencyjnej z Vanderbilt University powiedział, że „Coroczne szczepionki przeciwko świńskiej grypie, włączając te używane podczas pandemii, są bezpieczne dla kobiet i ich dzieci.”
Eksperci zauważyli, że u niewielkiego odsetka kobiet szczepionych w pierwszym trymestrze ciąży wystąpiły powikłania ciążowe. Jednak jednoznacznie nie da się określić czy nie miały na to wpływu inne czynniki. Naukowcy dodają, że potrzebne są dodatkowe badania by ocenić bezpieczeństwo szczepionki w pierwszym trymestrze ciąży. Zapewniają jednak, że korzyści wynikające ze szczepionki nadal przeważają nad ryzykiem. Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorób zaleca szczepionkę przeciwko grypie kobietom w ciąży, ponieważ ciąża powoduje zwiększone ryzyko groźniejszego przebiegu choroby.
(Źródło PAP)

4.6/5 - (45 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH