Apteki dla farmaceutów

Państwo UE może zastrzec, że do prowadzenia na jego terytorium aptek uprawnieni są wyłącznie farmaceuci, a rozwiązanie takie nie jest sprzeczne z prawem wspólnotowym – stwierdził w swojej opinii rzecznik generalny Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Opinia rzecznika dotyczyła przepisów włoskich i niemieckich, z których wynika, że właścicielami i prowadzącymi apteki w tych państwach mogą być wyłącznie osoby posiadające wykształcenie farmaceutyczne. Sądy administracyjne tych krajów miały w tej sprawie wątpliwości

Zdaniem rzecznika, zasada swobody przedsiębiorczości została wprawdzie w omawianych przypadkach ograniczona, ale w imię nadrzędnego celu, jakim jest ochrona zdrowia publicznego.

Według rzecznika, za pomocą obowiązującego niefarmaceutów zakazu posiadania i prowadzenia aptek, można zapewnić zaopatrzenie w produkty lecznicze gwarantujące odpowiednią jakość i różnorodność.

Osoba, będąca jednocześnie właścicielem i pracodawcą, posiadająca aptekę, wywiera wpływ na stosowaną w niej politykę co do wydawania produktów leczniczych. Gwarantuje jakość i neutralność udzielnych porad farmaceutycznych. Ograniczenia dotyczące wykształcenia osób, które mogą być właścicielami i prowadzącymi apteki są więc uzasadnione z punktu widzenia ochrony zdrowia publicznego – stwierdził rzecznik.

Jego opinia nie jest wiążąca dla innych państw Unii (w tym dla Polski), ale stanowi wskazówkę co do kierunku rozumowania

4.4/5 - (247 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH