Akcja społeczna „Uwaga nerki!”


Z inicjatywy Nagrody Zaufania „Złoty OTIS 2009” i Krajowego Konsultanta ds. Nefrologii prof. Bolesława Rutkowskiego zorganizowano akcję „Uwaga nerki!”. Jej głównym celem jest propagowanie jak najwcześniejszego rozpoznania zagrożenia chorobami nerek.

Akcja rozpocznie się 28 kwietnia, czyli w dniu wręczenia Nagród Zaufania „Złoty OTIS 2009”, i potrwa do 20 maja 2009.

W ramach akcji „Uwaga nerki!” zostanie rozdanych 2 tys. zaproszeń na bezpłatne badania na obecność kreatyniny we krwi oraz określenie wskaźnika eGFR. Badania te pozwalają wykryć chorobę nerek we wczesnym stadium. Będą one przeprowadzane w Warszawie i Krakowie w laboratoriach medycznych sieci Diagnostyka. Zaproszenia będą rozdawane przez patronów medialnych akcji oraz lekarzy pierwszego kontaktu.

Przewlekła choroba nerek atakuje ponad 4 miliony Polaków
Liczba pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek w Polsce i na świecie stale wzrasta. Szacuje się, że liczba dializowanych w 2010 r. ulegnie podwojeniu w stosunku do 2005 r.
Dopóki nerki są zdrowe, nie sprawiają kłopotów, nie zastanawiamy się nad ich rolą. Trzeba jednak wiedzieć, że nierozpoznane w porę, przebiegające skrycie, schorzenia nerek mogą być bardzo niebezpieczne. Wcześnie wykryte można skutecznie leczyć.

W przewlekłej niewydolności nerek przebieg choroby jest często bezobjawowy, utajony. Stopniowo następuje proces uszkadzania nerek. Chory często zwraca się do lekarza zbyt późno, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium.

4.6/5 - (47 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH