Akcja bezpłatnego badania znamion

W ramach akcji Euro Melanoma Day do 5 czerwca w wybranych gabinetach w całej Polsce można bezpłatnie zbadać znamiona.

Pieprzyki, plamki, czerwone punkciki, włókniaki. Znamiona mamy wszyscy. Większość z nich to niewinne zmiany, jednak niektóre mogą rozwinąć się w groźną chorobę – raka skóry! Możemy się przed tym ustrzec, badając znamiona u specjalisty dermatologa.

Celem ogólnoeuropejskiej akcji Euro Melanoma Day to akcja jest rozpowszechnianie informacji o zapobieganiu rakowi skóry, wczesnym rozpoznaniu i leczeniu.

Nawet najgroźniejszy nowotwór skóry – czerniak złośliwy, wykryty odpowiednio wcześniej może zostać w 90 proc. wyleczony. – Tylko w ten sposób, poprzez badanie, możemy szybciej zdiagnozować problem. Istotne, by zrobić to jeszcze przed wakacjami, bo słońce jest aktywatorem niebezpiecznych zmian na skórze – podkreśla dr Edyta Engländer z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm, które bierze udział w akcji.

Jest kilka typów nowotworów skóry. Rak podstawnokomórkowy najczęściej pojawia się na skórze wystawianej na słońce. Rak kolczystokomórkowy rozwija się z rogowacenia słonecznego – z drobnych czerwonych lub brązowych plam, które często rogowacieją na powierzchni (powstają na skórze poddawanej przez dłuższy czas na silną ekspozycję słoneczną). Jednym z najbardziej złośliwych nowotworów jest czerniak. Szczególnie narażone na tę chorobę są osoby, które mają predyspozycje dziedziczne. Ryzyko wystąpienia choroby zwiększa korzystanie z solarium i opalanie bez ochrony UV. Regularnie badać powinny się osoby, które doznały, szczególnie w dzieciństwie, bolesnych oparzeń słonecznych.

Jak bada znamiona lekarz? Ogląda je pod specjalnym szkłem powiększającym, tzw. dermatoskopem. – Dzięki takiemu badaniu dermatolog szybko i bezboleśnie ogląda i kwalifikuje wszystkie znamiona. Sprawdza także trudno dostępne miejsca na skórze: przestrzenie międzypalcowe, paznokcie i okolice krocza, ponieważ tam także występować mogą niepokojące zmiany – mówi dr Engländer.

Bezpłatne badania skóry w ramach Euro Melanoma Day można wykonać m.in. w gabinetach Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm we Wrocławiu i Warszawie. Szczegóły akcji na http://www.euromelanoma.org/poland/home-1

4.9/5 - (172 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH