Kto dba o zdrowie

Polacy coraz bardziej dbają o zdrowy styl życia, szczególnie widoczne jest to wśród ludzi wykształconych, lepiej sytuowanych, mieszkających w miastach – wynika z sondażu TNS OBOP.

Badanych poproszono o podanie informacji dotyczących trybu życia w ciągu ostatnich kilku lat. 54 proc. z nich oceniło, że prowadzą taki sam styl życia jak dawniej – ani mniej, ani bardziej zdrowy. 31 proc. uznało, że żyje zdrowiej, 14 proc., że mniej zdrowo, a 1 proc. nie miało zdania.

Jak informuje serwis Nauka w Polsce PAP, większość badanych – 73 proc.- odpowiedziała, że w ciągu ostatnich kilku lat nie zaczęli uprawiać żadnego sportu, 15 proc., że zaczęło, a 11 proc., że w ostatnich kilku latach zaniechało uprawiania sporu lub aktywnych form wypoczynku.

Korzystna zmiana nastąpiła natomiast, jeśli chodzi o palenie tytoniu. 80 proc. pytanych nie zmieniło wprawdzie swoich przyzwyczajeń, a 8 proc. zaczęło palić, ale w tym samym czasie 11 proc. porzuciło nałóg. Tych, którzy w ostatnich kilku latach przestali palić, jest więc o 3 punkty proc. – więcej niż tych, którzy palić zaczęli.

Z sondażu TNS OBOP wynika, że zdrowiej zaczęło żyć najwięcej osób z wykształceniem wyższym i licencjackim (wzrost o 29 pkt proc.), następne miejsca zajęli Polacy z wykształceniem średnim i pomaturalnym (wzrost o 15 pkt proc.) i zasadniczym zawodowym (wzrost o 10 pkt proc.). Ostatnie miejsce przypadło osobom z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym (wzrost o 6 pkt proc.).

W podziale na wybrane grupy społeczno-zawodowe najzdrowiej zaczęli żyć kierownicy i specjaliści – 35 proc. badanych, pracownicy administracji i usług – 16 proc., robotnicy – 7 proc. i prywatni przedsiębiorcy – 1 proc. Rolnicy natomiast nie zatroszczyli się o zdrowy tryb życia w ogóle.

Zebrane przez TNS OBOP dane pokazują, że tendencja do prowadzenia zdrowego trybu życia wyraźnie narastała wraz z poziomem wykształcenia (z wyjątkiem rzucenia palenia) i wielkością miejsca zamieszkania.

Badaniem objęto 1005, losowo wybranych, osób z całej Polski, w wieku 15 lat i więcej. Sondaż przeprowadzonego w dniach 7-11 sierpnia tego roku.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

4.7/5 - (3 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH