Estrogen na tuszę

Estrogen potrafi regulować metabolizm energetyczny organizmu – ogłosili naukowcy na łamach “Nature Medicine”.

Estrogen to żeński hormon płciowy, odpowiedzialny m.in. za rozwój drugorzędnych kobiecych cech płciowych, przeciwdziałanie poronieniom czy regulację gospodarki lipidowej i wapniowej (przez co zapobiega osteoporozie i hipercholesterolemii).

Leptyna z kolei jest hormonem wytwarzanym przez komórki tkanki tłuszczowej. Jej główną funkcją jest zmniejszanie apetytu oraz pobudzanie procesów trawienia i wydalania. Zaburzenia w wytwarzaniu leptyny bądź dysfunkcja jej receptorów prowadzą do rozwoju nadwagi i otyłości.

Mechanizm działania leptyny polega na przekazywaniu sygnałów o poziomie zmagazynowanego tłuszczu pomiędzy komórką tłuszczową a mózgiem (ośrodkiem głodu i sytości). Dzięki temu możliwa jest regulacja procesu przyjmowania pokarmów i wydatkowania energii.

W prawidłowych warunkach przyrost tkanki tłuszczowej zwiększa?syntezę leptyny, która przekazuje do mózgu sygnał o konieczności ograniczenia ilości przyjmowanego pokarmu. Uważa się, że mózg osoby otyłej otrzymuje nieprawdziwe informacje, zaniżające rzeczywisty poziom tłuszczu w organizmie.

“Udało nam się odkryć, że estrogen potrafi hamować apetyt w identyczny sposób” – mówi autor badań, prof. Tamas Horvath z Department of Obstetrics, Gynecology and Reproductive Sciences w Yale School of Medicine.

W swoich badaniach Horvath i jego zespół wykorzystali specjalny szczep myszy, u którego mechanizmy przekazywania sygnałów pochodzących od leptyny lub estrogenu, funkcjonowały nieprawidłowo.

Obserwacje metabolizmu tych zwierząt dowiodły, że estrogen jest silnym regulatorem metabolizmu energetycznego mózgu. Okazało się też, że jego wpływ na łaknienie i rozwój otyłości jest całkowicie niezależny od leptyny.

“Wyniki badań pozwalają sądzić, że leki imitujące działanie estrogenu mogą stać się podstawą rozwoju nowych metod walki z otyłością, nawet u osób opornych na leptynę – mówi Horvath. – Sądzimy też, że uszkodzone ścieżki przekazywania pochodzących od estrogenu sygnałów mogą być przyczyną zmian metabolicznych, które zachodzą w organizmie kobiety podczas menopauzy”.

W przyszłości naukowcy zamierzają przeanalizować wpływ syntetycznych pochodnych estrogenu na metabolizm człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem otyłości. “Analogi estrogenu mogą bowiem okazać się skutecznym lekarstwem, który nie wywiera niekorzystnego wpływu na inne tkanki, np. piersi lub jajniki” –
dodaje Horvath.

4.4/5 - (133 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH