Nasz naturalny rytm biologiczny można przestawić z typowych 24 godzin na 25. Pozwoliłoby to zaadaptować się do warunków panujących na Marsie – informuje pismo “Proceedings of the National Academy of Sciences”.
Wiele gatunków – w tym człowiek – ma oparty na 24-godzinnym cyklu wewnętrzny zegar, który reguluje ich czynności życiowe. Dzięki niemu organizm może być najsprawniejszy w najodpowiedniejszej porze. “Zegar” nie jest zbyt dokładny – synchronizację zapewniają mu cykliczne zmiany światła i ciemności. Zaburzenia rytmu dobowego mogą ujemnie wpływać na skuteczność działania, zdrowie i
bezpieczeństwo.
Naukowcy z francuskiego uniwersytetu w Lyonie i amerykańskiego Harvardu twierdzą, że cykl 24-godzinny można w prosty i bezpieczny sposób wydłużyć, stosując błyski jasnego światła.
Metodę wypróbowano z powodzeniem na 12 ochotnikach. Po kilku dniach normalnego snu i czuwania narzucono im reżim sztucznych dni i nocy. Sztuczne dni uzyskiwano łącząc słabe światło z bardzo jasnymi błyskami światła tuż przed “nocą”. Odpowiednio manipulując jasnością światła i błyskami, udało się wydłużyć cykl dobowy o godzinę.
Metoda może znaleźć zastosowanie między innymi u osób zmieniających strefy czasowe i w zaburzeniach snu – oraz przy planowanych długich lotach kosmicznych. Marsjańska doba jest o 40 minut dłuższa od ziemskiej.
Podczas załogowej misji na Marsie astronautom można by aplikować świetlną terapię w jasno oświetlonym module, przeznaczonym do uprawy roślin.