25 godzin na dobę

Nasz naturalny rytm biologiczny można przestawić z typowych 24 godzin na 25. Pozwoliłoby to zaadaptować się do warunków panujących na Marsie – informuje pismo “Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Wiele gatunków – w tym człowiek – ma oparty na 24-godzinnym cyklu wewnętrzny zegar, który reguluje ich czynności życiowe. Dzięki niemu organizm może być najsprawniejszy w najodpowiedniejszej porze. “Zegar” nie jest zbyt dokładny – synchronizację zapewniają mu cykliczne zmiany światła i ciemności. Zaburzenia rytmu dobowego mogą ujemnie wpływać na skuteczność działania, zdrowie i
bezpieczeństwo.

Naukowcy z francuskiego uniwersytetu w Lyonie i amerykańskiego Harvardu twierdzą, że cykl 24-godzinny można w prosty i bezpieczny sposób wydłużyć, stosując błyski jasnego światła.

Metodę wypróbowano z powodzeniem na 12 ochotnikach. Po kilku dniach normalnego snu i czuwania narzucono im reżim sztucznych dni i nocy. Sztuczne dni uzyskiwano łącząc słabe światło z bardzo jasnymi błyskami światła tuż przed “nocą”. Odpowiednio manipulując jasnością światła i błyskami, udało się wydłużyć cykl dobowy o godzinę.

Metoda może znaleźć zastosowanie między innymi u osób zmieniających strefy czasowe i w zaburzeniach snu – oraz przy planowanych długich lotach kosmicznych. Marsjańska doba jest o 40 minut dłuższa od ziemskiej.

Podczas załogowej misji na Marsie astronautom można by aplikować świetlną terapię w jasno oświetlonym module, przeznaczonym do uprawy roślin.

4.8/5 - (334 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH