Żyjemy krócej od pozostałych mieszkańców UE

Według danych z najnowszego raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny żyjemy coraz dłużej, ale pozostałe kraje Unii Europejskiej wciąż nas wyprzedzają pod względem średniej długości życia.

Raport NIZP-PZH „Sytuacja zdrowotna ludności polskiej i jej uwarunkowania” wskazuje, że Polacy żyją średnio o 4 lata krócej od pozostałych mieszkańców UE. Przeciętna długość życia w naszym kraju dla mężczyzn wynosi 72,4 lata, a dla kobiet – 80,9. Najkrócej żyją mieszkańcy województwa łódzkiego, zaś najdłużej – małopolskiego i podkarpackiego.

Czynnikami zwiększającymi długość życia są: postęp medycyny, zmiana stylu życia, warunki środowiskowe, a także… wykształcenie. 30-latkowie z wyższym wykształceniem mogą oczekiwać, że będą żyć nawet o 12 lat dłużej niż osoby z wykształceniem zasadniczym. W opinii specjalistów chodzi tu głównie o większą dbałość o zdrowie osób wykształconych.

Prof. Bogdan Wojtyniak z NIZP-PZH zwraca uwagę, że z punktu widzenia zdrowia publicznego w Polsce coraz bardziej niepokojące jest wysokie zagrożenie ubóstwem. – Co zaskakujące, w Polsce w przeciwieństwie do Europy problem ten w zdecydowanie mniejszym stopniu dotyka osób starszych, a w większym dzieci – zauważa ekspert.

Specjaliści NIZP-PZH zwracają uwagę, że w naszym kraju największym zagrożeniem życia wciąż pozostają choroby układu krążenia. Odpowiadają one za około 46 proc. zgonów, natomiast nowotwory – za blisko 25 proc.

(Źródło: rynekzdrowia.pl)

4.7/5 - (229 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH