Według danych z najnowszego raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny żyjemy coraz dłużej, ale pozostałe kraje Unii Europejskiej wciąż nas wyprzedzają pod względem średniej długości życia.
Raport NIZP-PZH „Sytuacja zdrowotna ludności polskiej i jej uwarunkowania” wskazuje, że Polacy żyją średnio o 4 lata krócej od pozostałych mieszkańców UE. Przeciętna długość życia w naszym kraju dla mężczyzn wynosi 72,4 lata, a dla kobiet – 80,9. Najkrócej żyją mieszkańcy województwa łódzkiego, zaś najdłużej – małopolskiego i podkarpackiego.
Czynnikami zwiększającymi długość życia są: postęp medycyny, zmiana stylu życia, warunki środowiskowe, a także… wykształcenie. 30-latkowie z wyższym wykształceniem mogą oczekiwać, że będą żyć nawet o 12 lat dłużej niż osoby z wykształceniem zasadniczym. W opinii specjalistów chodzi tu głównie o większą dbałość o zdrowie osób wykształconych.
Prof. Bogdan Wojtyniak z NIZP-PZH zwraca uwagę, że z punktu widzenia zdrowia publicznego w Polsce coraz bardziej niepokojące jest wysokie zagrożenie ubóstwem. – Co zaskakujące, w Polsce w przeciwieństwie do Europy problem ten w zdecydowanie mniejszym stopniu dotyka osób starszych, a w większym dzieci – zauważa ekspert.
Specjaliści NIZP-PZH zwracają uwagę, że w naszym kraju największym zagrożeniem życia wciąż pozostają choroby układu krążenia. Odpowiadają one za około 46 proc. zgonów, natomiast nowotwory – za blisko 25 proc.
(Źródło: rynekzdrowia.pl)