Zwierzęta w domach opieki poprawiają jakość życia ich mieszkańców

Obecność zwierząt w domach opieki społecznej może poprawić jakość życia ich mieszkańców. Kontakt ze zwierzęciem zmniejsza bowiem ryzyko depresji oraz poczucie osamotnienia – wynika z pracy Ewy Bukowian, absolwentki Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu.

Autorka pracy przebadała 60 rezydentów domów spokojnej starości. Sprawdziła, czy postawa wobec zwierząt wpływa na poczucie osamotnienia i poziom depresji mieszkańców tego rodzaju placówek.

–W ramach praktyk byłam kilka razy w domach pomocy społecznej i zauważyłam, że seniorom brakuje czegoś, co mogłoby ich zadowolić i uszczęśliwić. Skoro terapia z udziałem zwierząt odnosi takie sukcesy w pracy z dziećmi i młodzieżą, pomyślałam, żeby spróbować jej w praktyce z ludźmi starszymi – opowiada Bukowian. Badanie wykazało, że obecność zwierząt w domach pomocy społecznej może poprawić jakość życia ich mieszkańców.

Autorka pracy proponuje, aby zooterapia na stałe zagościła w domach opieki społecznej. – Optowałabym za tym, by doświadczony zooterapeuta przychodził z wizytą ze swoim zwierzęciem i prowadził zajęcia rehabilitacyjne dwa lub trzy razy w tygodniu. W pierwszych mogliby uczestniczyć wszyscy, aby przekonać się, że kontakt ze zwierzęciem jest przyjemny. W razie awersji pacjent nie byłby zmuszany do tego typu rehabilitacji, ale każdy powinien mieć szansę wypróbowania takiej formy terapii – proponuje Ewa Bukowian.

Według niej, wyniki badania pokazują, że do domów opieki warto wprowadzić zwierzęta nie tylko wolnożyjące, dokarmiane przez mieszkańców i personel, lecz także specjalistycznie wyszkolone do rehabilitacji i pomocy osobom starszym.

–Dzięki temu możliwe byłoby całkowite zredukowanie negatywnych skutków, jakie niekiedy niesie ze sobą starość oraz zamieszkanie w domu pomocy społecznej, oczywiście przy pomocy innych technik terapeutycznych – tłumaczy Ewa Bukowian.

Badanie zostało przeprowadzone w okresie sierpień-wrzesień 2012 roku w ramach pracy magisterskiej „Stosunek do zwierząt a poczucie osamotnienia i poziom depresji u starszych mieszkańców domów pomocy społecznej” w SWPS Wrocław.

(Źródło: zdrowie.wieszjak.pl)

4.5/5 - (252 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

[modalsurvey id="1985322554" style="flat"]

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH