Zmiany na liście

Mijający rok obfitował w wydarzenia, które miały duży wpływ na funkcjonowanie systemu refundacji. Znowelizowano ustawę Prawo farmaceutyczne oraz ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Ponadto dwukrotnie zmieniono listę leków refundowanych.

Większość środowisk medycznych za najważniejsze wydarzenie mijającego roku uznało dwukrotne znowelizowanie listy refundacyjnej, na której znalazły się nowe cząsteczki. Pojawiły się na niej nowe leki stosowane w leczeniu schizofrenii, padaczki i jaskry.

Michał Pilkiewicz, Dyrektor Sprzedaży CE w IMS Health, uważa dwukrotne wprowadzenie na listy nowych molekuł za przełomowe wydarzenie – ostatnia równie znacząca nowelizacja miała miejsce w 2005 r.

Jednocześnie, analizując wpływ ostatniej zmiany listy refundacyjnej na rynek, przewiduje, że odpłatność pacjenta – jeśli chodzi o leki refundowane – pozostanie na dotychczasowym poziomie. Ponieważ jednak od dawna na listach nie pojawiło się tak wiele nowych leków, będziemy obserwować wzrost wydatków NFZ.

Warto dodać, że według danych IMS Health współpłacenie w segmencie leków refundowanych na przestrzeni ostatnich kilku lat zwiększyło się do 39,6 proc. w 2007 roku.

W sprawie nowelizacji list eksperci i producenci mówią jednym głosem. Zdzisław J. Sabiłło, Prezes Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA, ma nadzieję, że włączenie na listy refundacyjne 22 leków (w tym jednego nowego połączenia 2 cząsteczek) stanowi etap zmian w wykazach leków refundowanych, który będzie kontynuowany w kolejnych nowelizacjach list.

Jednocześnie zwraca uwagę na niejasne zasady umieszczania produktów leczniczych na listach, które w dalszym ciągu nie są oparte o weryfikowalne i obiektywne kryteria wyboru.

Zdaniem dr. Dariusza Nowickiego z Izby Polfarmed to dobrze, że w wykazach pojawiają się leki oryginalne zawierające dotychczas nieobjęte systemem refundacji substancje czynne i że wprowadza się do refundacji leki generyczne zawierające substancje czynne, które dotychczas nie były refundowane (np. kwetiapina).

Takie decyzje stanowią impuls dla krajowych producentów leków odtwórczych do prowadzenia prac badawczych i wdrożeń.

(Cały tekst artykułu znają Państwo w styczniowym numerze “Managera Apteki”)

4.7/5 - (87 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH