Zimno na samą myśl

Zjawisko marznięcia rąk i stóp jest bardzo rozpowszechnione. Dolegliwość ta dotyczy przede wszystkim osób zdrowych i nie wymaga specyficznego leczenia farmakologicznego. Jednak w niektórych przypadkach jest to objaw choroby.

Utarło się przekonanie, że objaw marznięcia rąk i stóp związany jest z zaburzeniami układu krążenia. Nie jest to do końca prawdą, gdyż wiele osób cechuje się indywidualną wrażliwością na odczuwanie zimna, niekoniecznie związaną z chorobami serca.

W populacji ludzi zdrowych, w każdym wieku, obserwujemy różną reaktywność skórnych naczyń krwionośnych. Objaw marznięcia rąk i stóp najczęściej występuje u młodych kobiet z niskimi życiowo wartościami ciśnienia tętniczego (około 90/60 mmHg). Nie jest on jednak wyrazem patologii.

Osoby wysoko reaktywne, tzn. łatwo ulegające zarówno pozytywnym, jak i negatywnym emocjom, często wydzielają w nadmiarze katecholaminy, które silnie kurczą obwodowe naczynia krwionośne. Objaw ten wywołuje zmniejszenie ucieplenia skóry, powodując uczucie marznięcia.

Jest to częste zjawisko, które każdy z nas może zaobserwować u siebie w chwili silnego stresu. Zimne, spocone dłonie, suchość w jamie ustnej – to typowe objawy nadmiernego wydzielania katecholamin (adrenaliny i noradrenaliny).

Tak silna i wrodzona reaktywność rzadko wymaga interwencji lekarskiej. Osoby z uczuciem łatwego marznięcia kończyn powinny unikać narażania ich na nadmierne wychłodzenie.

Muszą pamiętać o ciepłych butach, skarpetkach i oczywiście rękawiczkach. Pomóc mogą także ciepła herbata, gorąca kąpiel czy sauna.

Pełny tekst artykułu “Zimne ręce, zimne stopy” znajdą Państwo w listopadowym numerze “Managera Apteki”

Warunki prenumeraty

4.8/5 - (177 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH