Zaszczep dobre wzorce


17 maja rusza akcja edukacyjna „Zaszczep dobre wzorce” adresowana do matek i córek. Zbliżający się Dzień Matki i Dzień Dziecka to okazja do rozmowy na temat edukacji zdrowotnej oraz promowania prozdrowotnych zachowań.
W 314 punktach szczepień na terenie całego kraju będzie można uzyskać informacje na temat profilaktyki raka szyjki macicy oraz skorzystać ze szczepień przeciwko wirusowi HPV. Adresy punktów szczepień znajdują się na stronie www.kwiatkobiecości.pl. Akcja potrwa do 6 czerwca.

Zrób cytologię, zaszczep córkę i siebie
Celem akcji jest uświadomienie zagrożeń zdrowotnych, związanych z rakiem szyjki macicy oraz popularyzacja szczepień ochronnych. Akcja adresowana jest przede wszystkim do matek i ich córek, aby zachęcić je do wspólnego dbania o zdrowie.

„Wygrałam walkę z rakiem szyjki macicy, ale nigdy nie będę mogła mieć własnych dzieci. Dzięki najnowszym osiągnięciom medycyny możemy dzisiaj zapobiegać takim dramatom. Chciałabym, żeby inne kobiety były świadome zagrożeń związanych z tą chorobą oraz możliwości profilaktyki dla siebie i swoich córek. Dlatego organizuję wiele akcji edukacyjnych, włączam się w działania samorządów lokalnych i zachęcam kobiety do regularnego wykonywania badań cytologicznych i szczepienia przeciwko wirusowi HPV.” – mówi Ida Karpińska – założycielka Ogólnopolskiej Organizacji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy „Kwiat Kobiecości”.

W okresie od 17 maja do 6 czerwca punkty szczepień będą prowadziły akcję profilaktyczną. W czasie jej trwania będzie można skorzystać z możliwości szczepienia przeciw HPV w korzystnej cenie. Dokładne ceny szczepienia i czas trwania akcji są ustalane indywidualnie przez punkty szczepień, ale cena powinna być około 30% niższa niż standardowo. Adresy punktów szczepień uczestniczących w akcji można znaleźć na stronie Ogólnopolskiej Organizacji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy „Kwiat Kobiecości” www.kwiatkobiecosci.pl. Warto skontaktować się wcześniej z wybranym punktem i umówić się na wizytę szczepienną.

Szczególne relacje
Kiedy dziewczynka dorasta, jej relacje z matką zyskują nowy, partnerski wymiar. Matki czekają na moment kiedy będą mogły razem z córkami, jak przyjaciółki, porozmawiać o wszystkim. W tych relacjach nie można zapominać, że matka zawsze będzie troszczyć się o zdrowie i przyszłość córki. Musi odpowiedzialnie podejmować decyzje by ją chronić. Chcąc zapewnić dziecku jak najlepszą przyszłość, start w dorosłość, zapewnia mu dodatkowe zajęcia rozwijające jego zdolności, naukę języków obcych, dba o prawidłowy zgryz finansując aparat ortodontyczny. Odpowiedzialne macierzyństwo to również rozmowa z córką na różne, nawet trudne tematy na przykład o chorobach, które zagrażają kobietom, o tym jak należy badać piersi i dlaczego tak ważna jest wizyta u ginekologa przynajmniej raz w roku. To jaką dziewczynka będzie kobietą i jak dobrze będzie potrafiła dbać o siebie, w dużym stopniu zależy od tego jakim wzorem i autorytetem jest dla niej matka i czy może z nią rozmawiać na każdy temat.

„Regularnie wykonuję cytologię i tłumaczę córce dlaczego to badanie jest takie ważne. Z okazji urodzin i Dnia Dziecka, z myślą o jej przyszłości, postanowiłam podarować córce szczególny prezent – szczepienie przeciwko wirusowi HPV. Wiem, że wybrałam najlepszą metodę ochrony przed rakiem szyjki macicy.” – mówi Katarzyna Dowbor
– Ambasadorka programu STOP Rakowi Szyjki Macicy.

Szczepienie jest wskazane dla dziewcząt już od ukończenia 9 roku życia. Organizm w tym wieku lepiej reaguje na szczepienie. Nie można zapominać, że szczepienie nie zwalnia z obowiązku wykonywania regularnych badań cytologicznych. Dlatego tak ważna jest rola matki, rozmowa z córką i ewentualnie pierwsza wspólna wizyta u ginekologa. Ważne jest aby nauczyć dorastajacą kobietę, że regularne wizyty u ginekologa są równie ważne jak u innych lekarzy – okulisty czy stomatologa.

Zdrowie najważniejsze
Rak szyjki macicy – taką diagnozę słyszy rocznie około 4 tys. Polek. Co roku niemal 2 tys. umiera, ponieważ zgłosiły się do lekarza zbyt późno. Na świecie choroba ta jest na drugim miejscu pod względem zachorowalności i umieralności wśród wszystkich nowotworów, na które zapadają kobiety.

Trzeba podkreślić, że rak szyjki macicy to choroba wywoływana przez rakotwórcze typy wirusa HPV. Nie jest dziedziczna, ani uwarunkowana genetycznie. Kobiety nie przypuszczają, że są w grupie ryzyka, ponieważ nie zdają sobie sprawy z wirusowego podłoża nowotworu. Tymczasem wirus HPV występuje powszechnie i szacuje się, że aż 80% kobiet przynajmniej raz w życiu może być nim zakażonych. Naturalne zakażenie wirusem HPV nie chroni przed kolejnymi zakażeniami tym samym lub innym typem wirusa HPV.

Dzięki szczepieniom ochronnym udało się wyeliminować wiele chorób, które jeszcze niedawno były śmiertelne. Dzisiaj dzięki regularnie wykonywanej cytologii oraz nowoczesnym szczepionkom przeciwko wirusowi HPV możemy zminimalizować ryzyko raka szyjki macicy, który na całym świecie zabija rocznie 280 tys. kobiet .

W Polsce od 2008 roku szczepienie przeciwko HPV jest zalecane przez Ministerstwo Zdrowia w Programie Szczepień Ochronnych. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne (PTG) rekomenduje szczepienie dziewczynek w wieku 11-12 lat oraz w wieku 13-18 lat, jeśli nie zostały one zaszczepione wcześniej lub jeśli należy dokończyć rozpoczętą później serię szczepień. PTG zauważa również korzyści wynikające ze szczepienia kobiet nawet do 55 roku życia. Dojrzałe kobiety powinny decyzję o szczepieniu podjąć po rozmowie z ginekologiem . Dzień Matki i Dzień Dziecka to okazja do rozmowy z lekarzem o możliwości ochrony przed wirusem HPV dla każdej kobiety.

Więcej informacji na temat profilaktyki raka szyjki macicy na stronie www.rakszyjki.pl

plakat-Dzien-Matki-i-Dzien-Dziecka1_1.jpg

4.5/5 - (156 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH