Zasady przechowywania żywności

Według danych statystycznych Banków Żywności, co roku, na świecie wyrzuca się ok. 1.3 mld ton jedzenia. Jedynie w Europie marnujemy 100 mln ton żywności rocznie, co stanowi 16% zakupionych produktów spożywczych. Aż 35% Polaków przyznaje się, że wyrzuca jedzenie. Wstyd.

Oto kilka porad dla nas wszystkich:
1.Zanim kupisz – sprawdź i pomyśl czego dokładnie potrzebujesz?
Przed wyjściem na zakupy, zaplanuj menu na nadchodzące dni. Wykorzystaj w nim składniki, które już są w domu. Nie dubluj poszczególnych składników.
Unikaj kupowania większej ilości jedzenia niż planowałaś, ostrożnie korzystaj z promocji i zwracaj uwagę terminy przydatności do spożycia.

2.Jak przechowywać jedzenie?
Nie wszystkie produkty spożywcze powinny znajdować w lodówce. W temperaturze pokojowej należy przechowywać m. in.: pieczywo, makarony, kasze, przetwory, nieotwarte napoje i oliwę z oliwek. W chłodziarce natomiast: warzywa, owoce, nabiał, wędliny, tłuszcze, potrawy gotowe, otwarte konserwy wyjęte z puszek, produkty garmażeryjne oraz napoje. Surowa ryba może znajdować się w lodówce tylko jeden dzień.
Produkty ustawiaj zgodnie z ich terminem przydatności do spożycia, z przodu umieszczaj te z najkrótszą datą ważności. „Zasada FIFO” – pierwsze weszło i pierwsze wyszło – dotyczy zarówno szafek jak i lodówki.

  1. Zwróć uwagę na półkę
    Nie umieszczajmy produktów surowych z gotowymi do spożycia. Warto też pamiętać o odpowiednich półkach – na najwyższej przechowuje się gotowe potrawy; na środkowej tłuszcze, nabiał, sałatki i konserwy; na dolnych – mięso i surowe produkty, a w szufladach warzywa, owoce i soki.

  2. Zadbaj o opakowanie
    Dobrym sposobem na przechowywanie jedzenia są pojemniki próżniowe, które chronią żywność przed wilgocią i powietrzem. Ograniczają rozwój bakterii i drobnoustrojów, dzięki czemu przechowywane produkty pozostają świeże na dłużej. Dobrym rozwiązaniem jest także folia lub przykrywka, w ten sposób unikniemy mieszania się zapachów.

  3. Nie zamrażaj więcej niż jeden raz
    Zamrażając jedzenie zaraz po jego zakupie przedłużamy jego trwałość i przydatność do spożycia. Np. wędliny i mięso można przechowywać w zamrażalniku do 6 miesięcy, a zamrożone owoce i warzywa nawet do 10 miesięcy. Jedzenie, które ma zostać zamrożone warto podzielić na mniejsze porcje i zapakować w folię do przechowywania żywności – łatwiej będzie nam rozmrozić jedynie taką ilość produktów spożywczych, która w danej chwili jest nam potrzebna.

4.6/5 - (190 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH