Zapobiegnij rakowi prostaty

Każdego roku u ponad 10 tysięcy mężczyzn w Polsce wykrywa się nowotwór gruczołu krokowego. Śmiertelność wynikająca z tej choroby jest w naszym kraju bardzo wysoka i stale rośnie.

Występowanie chorób nowotworowych to w ostatnich latach zjawisko znacznie przybierające na sile. W przypadku raka prostaty, czyli jednego z najczęstszych męskich nowotworów, w ostatniej dekadzie nastąpiło niemal podwojenie liczby zachorowań. Każdego roku z powodu tylko tej choroby umiera około 4 tys. mężczyzn. To niemal połowa ze wszystkich zachorowań.

W kontekście leczenia eksperci są jednomyślni. Kluczową rolę pełni profilaktyka oraz wczesne wykrycie ryzyka wystąpienia choroby. Podstawą są regularne wizyty u lekarza. Po przekroczeniu 40. roku życia, powinny odbywać się co najmniej raz do roku. Niby to niewiele, ale w praktyce okazuje się, że badamy się raz na kilka lat lub przyparci do muru przez specjalistę.

Nadzieją dla spowolnienia wzrostu liczby chorych wydaje się znaczący w ostatnich latach rozwój technologii medycznych. Oprócz leków nowej generacji, dostępne stały się między innymi testy pozwalające na sprawdzenie uwarunkowań genetycznych. Jest to jedyne, bezinwazyjne badanie, które daje niemal stuprocentową skuteczność wykrycia mutacji genu, odpowiadającego za powstawanie zmian. Polega ono na analizie próbki, zawierającej materiał genetyczny, pobrany ze śliny.

fot. dzięki uprzejmości http://www.freedigitalphotos.net

4.7/5 - (19 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH