Czy zamiast leku Singulair 4 (4 mg) można sprzedać Singulair Mini (4 mg)?
Wątpliwości aptekarzy rozwiewa Ministerstwo Zdrowia, powołując się na art. 38 ust. 5 Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Leki te można zamieniać jako odpowiedniki, jeżeli są spełnione pozostałe warunki cenowe. Resort stwierdza, że apteka ma prawo wydać produkt leczniczy inny niż zamieszczony w wykazie leków podstawowych i uzupełniających oraz w wykazie chorób i leków przepisywanych w tych chorobach, posiadający pozwolenie na dopuszczenie do obrotu, o tej samej nazwie międzynarodowej lub własnej, tej samej dawce, wielkości opakowania i drodze podania co lek zamieszczony w wymienionych wykazach.
Warunkiem jest, aby jego cena nie była wyższa od przepisowego limitu, a jeśli limit nie został ustalony – od ceny leku zamieszczonego w wykazach.
Ministerstwo podkreśla też, że można dokonać zamiany produktu leczniczego w postaci tabletek na lek w postaci granulatu, ponieważ w przepisach nie ma wskazania dotyczącego tej samej postaci farmaceutycznej leku, a jedynie droga jego podania. (ad)