Słuch jest przez wielu ludzi uważany za najważniejszy – obok wzroku – zmysł, dzięki któremu komunikujemy się ze światem. Mimo to, jak pokazują badania, rzadko o niego dbamy.
Coraz więcej osób ma problemy ze słuchem. Są one wynikiem nieleczonych chorób uszu, nadmiernego hałasu, głośnego słuchania muzyki (zwłaszcza przez słuchawki), a także nieprzestrzegania zasad higieny. Wszystko to sprawia, że pogorszenie słuchu, charakterystyczne dotychczas dla osób starszych, pojawia się w coraz młodszym wieku.
W przypadku nagle pojawiającego się niedosłuchu, czy innych dolegliwości uszu, należy zwrócić się do lekarza, aby zapobiec poważniejszym konsekwencjom.
Woskowina
Woskowina jest substancją wydzielaną przez przewód słuchowy zewnętrzny. Jest ona mieszaniną wydzieliny gruczołów łojowych przewodu słuchowego, zrogowaciałych fragmentów nabłonka i gromadzącego się w uchu pyłu. Woskowina jest niezbędna do oczyszczania i nawilżania przewodu słuchowego zewnętrznego, oprócz tego zapewnia ochronę przed niektórymi bakteriami, grzybami i owadami. Kiedy w uchu zgromadzi się za dużo woskowiny, może dojść do zatkania kanału słuchowego i przemijającego ogłuchnięcia.
Bezpieczne czyszczenie
Pacjenci najczęściej usuwają nadmiar woskowiny za pomocą różnych przedmiotów (np. patyczków kosmetycznych, zapałek). Są to mało skuteczne, a przede wszystkim niebezpieczne metody. Korzystając z nich zamiast usunąć woskowinę, wpycha się ją głęboko do przewodu słuchowego.
Czyszczenie uszu takimi akcesoriami, jak wspomniane powyżej, może spowodować pojawienie się trudno gojących ran, a nawet uszkodzenie błony bębenkowej. Rany te trudno czasem odróżnić od procesu zapalnego. Ponadto pacjent rzadko wiąże problemy z narządem słuchu z nieprawidłowym czyszczeniem uszu.
Płukanie uszu
Stosunkowo bezpiecznym sposobem na usunięcie gromadzącej się woskowiny jest płukanie uszu. Zabieg ten najlepiej wykonać w gabinecie lekarskim. Przed wizytą u lekarza można przy pomocy specjalnych preparatów do uszu rozmiękczyć woskowinę. W czasie wizyty laryngolog zbierze wywiad i w miarę możliwości oceni stan przewodu słuchowego (zalegająca woskowina może uniemożliwić obejrzenie błony bębenkowej).
Najlepiej oczyszczać uszy z zalegającej woskowiny przy pomocy ciepłej wody i łagodnego środka myjącego o naturalnym pH 5,5. Można również zastosować preparaty do uszu (krople, spreje), które wspomagają naturalny proces oczyszczania uszu. Nie należy używać żadnych przedmiotów. Małżowinę uszną i okolice ujścia przewodu słuchowego zewnętrznego należy myć palcami, nie wpychając ich zbyt głęboko.
Preparaty z apteki
Warto polecić pacjentom wspomniane powyżej specjalne krople i spreje do czyszczenia uszu. Możne je bezpieczne stosować w domowych warunkach.
Skład tych preparatów jest tak dobrany, by rozpulchnić i oddzielić woskowinę od nabłonka, a później w łatwy sposób usunąć. Najczęściej zawierają one łagodnie działające środki powierzchniowo czynne, a niekiedy pielęgnacyjną oliwę z oliwek przygotowaną według standardów farmaceutycznych lub wodę morską. Część dostępnych w aptekach preparatów do usuwania woskowiny, oprócz jej rozpuszczania, zapobiega dalszemu osadzaniu się woskowiny. Sprzedając środki cerumenolityczne trzeba poinformować pacjenta o przeciwwskazaniach do ich stosowania. Należą do nich m.in. wyciek z ucha, ból ucha, uszkodzenie błony bębenkowej. Zachęcajmy też pacjenta, aby zapoznał się z ulotką dołączoną do produktu.
#Ważny narząd
Ucho zewnętrzne tworzy tubę akustyczną składającą się z małżowiny usznej i przewodu słuchowego zewnętrznego, który jest zamknięty błoną bębenkową. Błona ta ma średnicę około 1 cm i grubość około 0,1 mm; jest więc łatwo podatna na uszkodzenia. Docierający do niej dźwięk jest wzmacniany przez układ kosteczek słuchowych, które przenoszą drgania na narząd Cortiego. Przekazuje on impulsy do naszego mózgu.