Zabójczy barszcz

Barszcz Sosnowskiego nie tylko wywołuje trudno gojące się poparzenia, gdy się go dotknie. Może okazać się groźny nawet dla życia alergików, również wtedy gdy tylko przebywali w pobliżu liści rośliny.

  • To było w piątek, dwa tygodnie temu: moja siostra pojechała do Zakopanego, zaparkowała auto pod Gubałówką. Widziała tam przy samej drodze wielkie liście barszczu. Ale nie dotykała ich, tylko bardzo blisko nich przeszła – opowiada “Gazecie Krakowskiej” mieszkanka Limanowej.

  • W niedzielę obudziła się z połową tułowia czerwoną, pokrytą pryszczami wypełnionymi cieczą. Do tego wystąpiły duszności. Ale ponieważ jest uczulona, nie przypuszczała, że to może być barszcz. Zasugerowała to lekarka w Limanowej, do której zgłosiła się chora, bowiem objawy nie wskazywały ani na poparzenia, ani na uczulenie. Ponieważ istniało zagrożenie życia, została skierowana do kliniki w Krakowie.

  • Tu lekarze również skłaniali się ku temu, że jest to poparzenie barszczem. Choć siostra nie dotykała rośliny, to jednak wydzielane przez nią soki mogły z wiatrem dostać się na ubranie, a przy ściąganiu bluzki wniknęły w skórę. Osobie uczulonej to wystarczyło. Chora opuściła klinikę, ale plamy się utrzymują.

Mimo wieloletniej walki z tą rośliną barszczu Sosnowskiego jest w Polsce coraz więcej. Nad potokami górskim i na Pojezierzu Mazurskim pojawiają się egzemplarze rośliny sięgające nawet kilku metrów.

4.3/5 - (220 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH