Wykrycie raka w oddechu

Magazyn Technology Review poinformował, że naukowcom ze Stanów Zjednoczonych udało się skonstruować urządzenie, które pozwala na wykrycie i określenie rodzaju nowotworu płuc, na podstawie wydzielanych wraz z oddechem chorego metabolitów.

Naukowcy z Kalifornii opracowali zestaw testów oddechowych obejmujących różne stadia i rodzaje nowotworów płuc. Urządzenie zdążyło już pomyślnie przejść badania kliniczne i zostało dopuszczone do użytku (póki co w zakładach lecznictwa zamkniętego, ale jest szansa, że jeszcze w tym roku znajdzie się w przychodniach).

Dokładność opracowanych testów szacuje się na 83 proc. Pozwalają wykryć nawet takie odmiany nowotworów, do których wcześniej potrzebne było wykonanie biopsji. Opierają się na zasadzie, że produkty metabolizmu guzów nowotworowych płuc trafiają do krwioobiegu po czym częściowo wydzielane są wraz z oddechem.

Podczas badania, pacjent przez około 5 minut dmucha w ustnik. Specjalne pompy przepuszczają wydychane powietrze przez zestaw filtrów, które oczyszczają je z naleciałości biologicznych i przekazują do zespołu czujników. Zawierają one zestaw 24 reagentów, wrażliwych na określone typy substancji biochemicznych i w razie ich obecności zabarwiają się na określony kolor.

Oprócz prostoty i niezwykłej skuteczności, dodatkowym plusem opracowanych testów jest cena. Koszt jednego badania to zaledwie 75 USD, czyli ok. 235 złotych.

4.7/5 - (89 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH