Kleszcz

Wygraj z kleszczem

23 kwietnia br. wystartowała kampania “Wygraj z kleszczem – aktywne bezpieczeństwo”, organizowana przez firmę medyczną Baxter we współpracy z ekspertami naukowymi.

Jej celem jest edukowanie społeczeństwa na temat Kleszczowego Zapalenia Mózgu – choroby wirusowej roznoszonej przez kleszcze. Kampania prowadzona będzie do sierpnia br.

Przeciwko wirusowi KZM nie ma skutecznego lekarstwa. Jedyną metodą zapobiegania chorobie są szczepienia ochronne. Podane osobom narażonym na zakażenie wirusem pozwalają uniknąć takich skutków choroby jak np. długotrwałe wyłączenie pacjentów z czynnego życia oraz długa rehabilitacja.

W krajach, gdzie zaszczepiona jest większość populacji liczba zachorowań zmalała kilkakrotnie. Przykładowo w Austrii, gdzie blisko 90% populacji poddano szczepieniom, liczba zachorowań zmniejszyła się ponad 10 krotnie.

Podstawą podjętych działań edukacyjnych jest bardzo niska społeczna świadomość istnienia KZM, zagrożeń z nim związanych oraz profilaktyki. Celem kampanii jest podnoszenie poziomu wiedzy o chorobie, a także budowanie przekonania, że dotyczyć ona może każdego z nas.

Kampanię wspierać będą specjaliści w zakresie chorób zakaźnych: dr Ewa Duszczyk z Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego UM w Warszawie oraz dr hab. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UM w Białymstoku.

Akcja Szczepienia
Popularyzowaniu zagadnienia KZM służyć będzie między innymi Akcja Szczepienia, zorganizowana w ramach kampanii. Podczas niej mieszkańcy dziewięciu miast Polski będą mieli szansę zasięgnąć fachowej porady eksperta, a na tych, którzy zapiszą się na szczepienia za pośrednictwem infolinii, czekać będą bezpłatne dwie pierwsze dawki szczepionki. Liczba bezpłatnych szczepionek jest ograniczona.

Infolinia – nr 801 88 98 90
Organizatorzy programu uruchomią infolinię, za pośrednictwem której będzie można zapisać się na bezpłatne szczepienia (ich liczba jest ograniczona), a także porozmawiać z lekarzem.
Infolinia zostanie uruchomiona 6 maja (wtorek) i działać będzie w każdy wtorek w godzinach 15.00-18.00

Strona internetowa
Informacje o KZM oraz programie “Wygraj z kleszczem – aktywne bezpieczeństwo” będą dostępne na stronie internetowej programu www.kleszczeinfo.pl. Tam na bieżąco będą publikowane daty i miejsca Akcji Szczepienia.

Jednym z celów kampanii jest również budowanie wokół zagadnienia KZM grupy naukowej, która będzie zaangażowana w długofalowe działania mające na celu podnoszenie poziomu wiedzy o chorobie oraz mogące poprawić diagnostykę KZM.

W Europie prowadzone są stałe badania związane z KZM. Działa Międzynarodowa Naukowa Grupa Robocza ds. Kleszczowego Zapalenia Mózgu (ISW-TBE), składająca się z uznanych ekspertów z rozległym doświadczeniem w KZM. Celem grupy jest wkład w zdrowie publiczne, a szczególności kontrola nad KZM.

Główne założenia ISW-TBE to m. in. promocja krajowej i międzynarodowej współpracy naukowej i medycznej w zakresie choroby, a także opracowywanie programów edukacyjnych.

Raport WHO podaje, iż “KZM jest poważną chorobą, która może skończyć się śmiercią lub mieć długotrwałe następstwa neurologiczne u 35-38% pacjentów.”

Kampania “Wygraj z kleszczem – aktywne bezpieczeństwo” jest kontynuacją działań podejmowanych przez firmę Baxter w zakresie edukacji zdrowotnej związanej z chorobami roznoszonymi przez kleszcze.

Baxter to międzynarodowa firma medyczna, wyspecjalizowana w produkcji szczepionek, preparatów i sprzętu, używanych w leczeniu chorób nerek, chorób nowotworowych, hemofilii. Firma zatrudnia na świecie ponad 45 000 pracowników.

Baxter specjalizuje się w dostarczaniu produktów do dializy otrzewnowej, produkcji biofarmaceutyków, produkcji szczepionek, urządzeń stosowanych w hospitalizacji i terapiach ambulatoryjnych oraz produkcji systemów do pobierania, przetwarzania, przechowywania oraz przetaczania krwi
i jej składników.

5/5 - (302 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH