Wszystko, co musisz wiedzieć o mleku mamy

Matczyne mleko to pokarm wyjątkowy. Mleko mamy to najlepszy pokarm dla nowo narodzonego dziecka, zapewniający optymalny rozwój młodego organizmu.

Matczyne mleko zawiera wiele cennych składników odżywczych. Wzmacnia więź między mamą a dzieckiem, dając mu poczucie bezpieczeństwa. Jego cechą rozpoznawczą jest unikalny skład, którego nie da się w pełni odtworzyć.

Programowanie metabolizmu

W rozwoju ludzkiego organizmu występują tzw. okresy krytyczne. Następuje w nich programowanie metabolizmu poprzez odpowiednie żywienie. To, czym rodzice karmią swoje dziecko, wpływa nie tylko na jego prawidłowy wzrost i zwiększanie masy ciała, ale również stan zdrowia w późniejszych latach. Kluczowym etapem dla tego procesu jest 1000 pierwszych dni życia. To okres wczesnego dzieciństwa, kiedy to organizm człowieka jest niezwykle wrażliwy na nadmiar lub niedobór składników odżywczych. Niewłaściwy poziom składników odżywczych może nieść trwałe skutki w zmianie metabolizmu i przebiegu procesów fizjologicznych. Wpływa na zwiększenie u dziecka predyspozycji do różnych chorób w późniejszym okresie życia.

Mleko mamy – jedyne w swoim rodzaju

Karmienie piersią sprzyja właściwemu programowaniu metabolizmu noworodka. A co za tym idzie kształtowaniu jego zdrowia na przyszłość. Mleko mamy to tak zwany „złoty standard” w żywieniu niemowlęcia. Jedną z jego zalet jest to, że potrafi się dostosowywać do aktualnych potrzeb dziecka. Skład mleka mamy zmienia się nie tylko wraz z rozwojem niemowlęcia, ale także – w ciągu jednego karmienia. Kiedy kobieta karmi niemowlę, jej pokarm jest na początku wodnisty. Następnie robi się gęstszy i może przybierać różne barwy. Zawartość poszczególnych składników zależy również od pory dnia czy czasu trwania ciąży.

Przeciwciała i składniki odżywcze

Mleko kobiece jest źródłem kluczowych dla rozwoju przeciwciał, wspomagających niedojrzały układ odpornościowy niemowlęcia. Zawiera również najważniejsze składniki odżywcze. Są one niezbędne dla prawidłowego rozwoju malucha:

  • prebiotyki,
  • kwasy tłuszczowe,
  • enzymy,
  • składniki mineralne,
  • hormony
  • czynniki wzrostu.

Jedynym wyjątkiem jest zbyt niska zawartość witaminy D i K. Dlatego jeśli niemowlę karmione jest wyłącznie piersią, powinno dodatkowo otrzymywać suplementy tych witamin.

Karmienie piersią

Karmienie piersią rozwija także umiejętności poznawcze dziecka. Zawarte w mleku składniki wspomagają rozwój mózgu i narządu wzroku. Pokarm właściwie odżywiającej się mamy zawiera odpowiednią kompozycję składników odżywczych odpowiedzialnych za prawidłowy przyrost masy ciała i wzrost malucha. Karmienie niemowlęcia piersią już od jego pierwszych dni życia pobudza jego układ immunologiczny. Zmniejsza również ryzyko wystąpienia wielu chorób. Od infekcji dróg oddechowych, moczowych, biegunek, aż po alergię czy otyłość. Prawidłowe przystawianie dziecka do piersi korzystnie wpływa na rozwój aparatu mowy i jest czynnikiem zapobiegania wad zgryzu. Bliski kontakt malucha z ciałem mamy buduje również między nimi silną relację emocjonalną.

Zalecenia WHO

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia niemowlęcia. Następnie kontynuację karmienia do 2. roku życia lub dłużej, przy jednoczesnym rozszerzaniu diety dziecka.


Rate this post

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH