Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią m.in. ze względu na profilaktykę nadciśnienia, powinny pić wodę źródlaną niskozmineralizowaną, ubogą w jony sodu (mniej niż 20 mg sodu na litr). Nie powinny natomiast pić wody z sieci kanalizacyjnej, bowiem zanieczyszczenia wody pitnej dostępnej w sieciach wodociągowych, a szczególnie toksyczne produkty jej chlorowania czy ozonowania, wykazują działanie teratogenne – mogą uszkodzić płód i być przyczyną poronienia lub innych powikłań.
Związki chloru wchodząc w reakcję z zanieczyszczeniami wody (organicznymi i nieorganicznymi) tworzą chemikalia szkodliwe dla zdrowia, w tym rakotwórcze. Na przykład trichlorometan może hamować wzrost płodu, przyczyniać się do wad serca, cewy nerwowej, rozszczepu podniebienia, małogłowia, a także zwiększać ryzyko poronienia, obumarcia płodu czy przedwczesnego porodu. Zgodnie z szacunkami, ryzyko poronienia u kobiet spożywających w I trymestrze ciąży jedynie wodę pochodzącą z wodociągów jest podwyższone nawet o 25-50 proc. w stosunku do matek pijących wodę źródlaną.
Spostrzeżenia te zostały opisane przez izraelskich naukowców w artykule, który ukazał się w „Archives of Gynecology and Obstetrics”. (aw)