Wirus przeciwtrądzikowy

Czasopismo „mBio” American Society for Microbiology opublikowało informację, że na ludzkiej skórze bytuje wirus, który może zwalczać trądzik.

Badania przeprowadzili specjaliści z University of California w Los Angeles (UCLA) oraz University of Pittsburgh. Bakteriofag, o którym mowa jest naturalnym wrogiem powodującej trądzik bakterii Propionibacterium acnes. Jak wykazali specjaliści, takie właściwości ma 11 różnych wersji wirusa. Ponieważ fagi mutują równie szybko, jak same bakterie, te ostatnie nie potrafią się na nie uodpornić. W odróżnieniu od antybiotyków, bakteriofagi działają selektywnie, tzn. tylko na jeden gatunek.

Trądzik rozwija się, gdy mieszki włosowe zostają zablokowane przez tłustą substancję, zwaną łojem. Wydzielany przez specjalne gruczoły łój ma za zadanie chronić włosy i skórę przed wyschnięciem. Zamieszkujące naszą skórę, normalnie nieszkodliwe bakterie mogą zakażać zatkane mieszki. Fagi wydają się temu zapobiegać.

Główny autor badań, prof. Robert Modlin podkreśla, że na trądzik chorują miliony osób, jednak niewiele jest sposobów leczenia, które byłyby zarazem skuteczne i bezpieczne. Dlatego wykorzystanie wirusa może być obiecującym narzędziem w zwalczaniu fizycznych oraz emocjonalnych następstw ciężko przebiegającego trądziku.

Jak wykazała analiza DNA tych wirusów, wszystkie mają pewne wspólne cechy. Chodzi zwłaszcza o gen wytwarzający białko zwane endolizyną – enzym, który niszczy błony komórkowe bakterii.
(Źródło PAP)

4.6/5 - (36 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH