Wiosenne stresy

Częste, wiosenne zmiany pogody sprzyjają przegrzaniu bądź wychłodzeniu organizmu, a co za tym idzie łatwiej o przeziębienie. Dodatkowym czynnikiem, który sprzyja infekcjom jest stres, a także długotrwałe wyczerpanie i zmęczenie.

Mimo że dni stają się coraz dłuższe, słońce świeci mocniej niż zimą, to wiele osób odczuwa przemęczenie, senność, obniżenie nastroju i ma trudności z koncentracją. Ich organizm jest bardziej podatny na atak drobnoustrojów chorobotwórczych.

Wiosną zmienia się ciśnienie atmosferyczne, wilgotność powietrza, pojawiają się duże różnice temperatur. Czynniki te niekorzystnie wpływają na samopoczucie oraz układ odpornościowy, który po zimie jest osłabiony, a więc bardziej podatny na atak drobnoustrojów chorobotwórczych.

Według medycyny chińskiej przeziębienie jest spowodowane działaniem wiatru, zimna lub gorąca. W rzeczywistości jest to choroba wywoływana wirusami. Są to głównie rinowirusy, koronawirusy czy adenowirusy przenoszące się drogą kropelkową.

Wirus dostaje się do organizmu i niszczy śluzówkę nosa oraz zatok, dlatego przy przeziębieniu występuje nadmierne wytwarzanie śluzu i charakterystyczny wyciek z nosa. W ciągu pierwszych kilku dni rozwoju przeziębienia chory powinien ograniczyć kontakty z innymi osobami, aby nikogo nie zarazić.

Przeziębienie zaczyna się zwykle mało specyficznymi objawami, takimi jak: kichanie, katar, “suche” gardło (drapanie, pieczenie, zaczerwienie i ból gardła), chrypka, kaszel, bóle głowy. Mogą pojawić się gorączka i dreszcze, chory czuje się rozbity, słaby, nie ma apetytu.

Nie ma lekarstwa na przeziębienie, leczy się zwykle tylko objawy. Zalecany jest odpoczynek, przebywanie w ciepłym, lecz nie przegrzanym pomieszczeniu. Aby uniknąć dodatkowego podrażnienia śluzówek, należy zadbać o właściwe nawilżanie powietrza w pomieszczeniu, co może zmniejszyć przekrwienie nosa i krtani.

W przypadku utraty apetytu nie należy zmuszać chorego do jedzenia, a jedynie podawać mu napoje, np. soki, herbatki owocowe lub wodę mineralną. W przypadkach lekkich przeziębień bardzo dobre rezultaty przynoszą domowe sposoby leczenia.

Pełny tekst artykułu znajdą Państwo w majowym magazynie “Manager Apteki”

4.7/5 - (314 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH