Wierzba zamiast aspiryny?

Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego chcą wyhodować odmianę wierzby, która w przyszłości mogłaby posłużyć do produkcji substytutu syntetycznej aspiryny.

Glikozydy salicylowe zawarte w korze wierzby mają właściwości lecznicze zbliżone do syntetycznej aspiryny. Działają przeciwbólowo, przeciwgorączkowo, przeciwzapalnie i antyseptycznie, a ponadto nie wywierają negatywnego wpływu na układ pokarmowy. Naukowcy z Katedry Hodowli Roślin i Nasiennictwa na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim zdecydowali się wykorzystać ten fakt i prowadzą obecnie badania nad nową odmianą wierzby purpurowej o jak największej zawartości salicylanów w korze, która ma być przeznaczona do upraw polowych.

W badaniach stosowane są techniki molekularne oparte na analizie DNA, co umożliwia m.in. identyfikację genów odpowiedzialnych za zawartość salicylanów. – Zebraliśmy ze stanowisk naturalnych blisko 100 różnych genotypów wierzby purpurowej, które oceniamy pod kątem przydatności dla przemysłu farmaceutycznego. Selekcjonujemy również potencjalnie najlepsze formy rodzicielskie do krzyżowania, dzięki czemu możemy uzyskać potomstwo o pożądanych parametrach – opowiada członek zespołu badawczego, dr Paweł Sulima. (źródło: PAP)

4.4/5 - (73 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH