WHO wzywa do szczepień przeciwko odrze

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wzywa państwa europejskie do prowadzenia kampanii na rzecz szczepień przeciwko odrze.

Według oficjalnych danych, od ubiegłego roku w siedmiu krajach na odrę zapadło ponad 22 tysiące ludzi. Najwięcej w Kirgistanie – prawie 7500 zachorowań i Bośni – ponad 5300. W Rosji i Gruzji – po 3200 osób, we Włoszech – ponad 1600, a w Niemczech – ponad 750.

Regionalny oddział WHO poinformował, że w Europie i Azji środkowej w latach 2013-2014 liczba zachorowań spadła o połowę, istnieje jednak niebezpieczeństwo, iż ta tendencja zostanie w tym roku zahamowana.

W Polsce nie odnotowano wzrostu zachorowań na odrę – informuje konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii. W naszym kraju około 95 procent dzieci jest szczepionych na tę chorobę. Od początku tego roku w naszym kraju zgłoszono cztery przypadki zachorowań na odrę. W tym samym okresie ubiegłego roku było ich 34. W całym 2014 roku zanotowano 110 zachorowań.

Ryzyko groźnych reakcji organizmu na odrę jest niewielkie, natomiast możliwe powikłania po chorobie, takie jak zapalenie płuc zapalenie mózgu i ucha, czy ślepota, są częste.

(Źródło: zdrowie.dziennik.pl)

5/5 - (196 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH