Fusobacterium nucleatum – pospolita bakteria bytująca w ludzkiej jamie ustnej – może przyspieszać rozwój nowotworu jelita grubego – podejrzewają naukowcy z Hebrew University of Jerusalem.
Wcześniejsze badania nad F. nucleatum wykazywały, że bakteria ta wspomaga nasz układ odpornościowy w walce z infekcjami i nowotworami. Jednak ostatnio pojawiły się doniesienia o odkryciu znacznych ilości tej bakterii w guzach nowotworowych jelita grubego oraz podejrzenia, że F. nucleatum może przyspieszać rozwój tej groźnej odmiany raka.
W pierwszej fazie eksperymentu izraelscy uczeni inkubowali szczep F. nucleatum razem z różnego typu komórkami nowotworowymi oraz z ludzkimi komórkami NT (ang. Natural Killer – komórki odpowiedzialne za zjawisko naturalnej cytotoksyczności).
Okazało się, że bakteria uniemożliwiała komórkom NT pełnienie jednego z ich zadań, cykli atakowanie komórek rakowych. Badacze wyjaśnili, że dzieje się tak, ponieważ bakteryjne białko Fab2 wiążę się z receptorami TIGIT znajdującymi się na powierzchni komórek NT, tym samym upośledzając ich funkcję.
Wszystko wskazuje na to, że F. nucleatum to pierwsza do tej pory poznana bakteria, która zwiększa ryzyko choroby nowotworowej poprzez zakłócanie normalnego funkcjonowania komórek układu immunologicznego.
Istnieją podejrzenia, że F. nucleatum może przyczynić się także do rozwoju choroby Alzheimera i miażdżycy.
Autorzy badania zapowiadają, że swe dalsze wysiłki planują skupić na znalezieniu leku blokującego działanie bakteryjnego białka Fab2.
(Źródło: medexpress.pl)
Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!
To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.
ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU
Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.