Kiedy rodzi się wcześniak, świat rodziców rozsypuje się jak domek z kart. Żaden rodzic nie czeka przecież na narodziny wcześniaka. To bardzo trudny okres, bo często przez wiele dni, tygodni, a nawet miesięcy nie wiadomo czy te dzieci przeżyją i czy będą zdrowe. Rodzice potrzebują czasu, żeby pogodzić się z tym, że narodził się wcześniak i nauczyć się rozpoznawać jego potrzeby, rozmawiać z nim. Trudnym momentem jest wyjście ze szpitala do domu. Rodzice boją się przejęcia całości odpowiedzialności za dziecko. Mają wiele wątpliwości. Dlatego potrzebne jest im wsparcie psychologa. Również w sytuacji, kiedy niepokoją się o przyszłość swoich dzieci, czekając w długich kolejkach do kolejnych specjalistów.
Wizyty u neurologa, otolaryngologa, okulisty, rehabilitanta i innych specjalistów po okresie hospitalizacji są często warunkiem sine qua non normalnego funkcjonowania wcześniaków w przyszłości. Wsparcie psychologa i konsultanta laktacyjnego jest również bardzo ważne. Jednak najważniejsze wydaje się skoordynowanie opieki tych wszystkich specjalistów, tak by rodzic na każdym etapie rozwoju swojego dziecka mógł we właściwym momencie odbyć wizytę diagnostyczną i we właściwym momencie wdrożyć efektywne leczenie. Dzisiejszy system opieki zdrowotnej nie zapewnia ani właściwych z terapeutycznego punktu widzenia terminów wizyt, ani specjalistycznej opieki w pobliżu miejsca zamieszkania. Eksperci alarmują, podkreślając, że tylko skoordynowana, wielospecjalistyczna opieka, prowadzona w oparciu o 30 ośrodków w całej Polsce, poprawi wyniki leczenia wcześniaków i poprawi szanse na wyeliminowanie komplikacji wcześniactwa w późniejszym życiu.
Bardzo ważne są również terminowe wizyty u okulisty. Wcześniaki są bowiem narażone na poważne schorzenia, takie jak retinopatia wcześniacza, a także na inne wady wzroku czy zezowanie. „Najpoważniejszym schorzeniem jest retinopatia wcześniacza. Dotyczy w tej chwili przede wszystkim dzieci o najniższej masie urodzeniowej. Nieleczona może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Można ją jednak łatwo leczyć, ale działania terapeutyczne muszą być właściwie prowadzone i wdrożone we właściwym momencie. Dlatego dzieci przedwcześnie urodzone powinny być objęte szczególną opieką okulistyczną, zwłaszcza między 1 a 3 miesiącem życia, kiedy rozwija się ta choroba.
-„W przypadku badań słuchu, bardzo wiele zmieniło się na lepsze odkąd w szpitalach zostały wprowadzone badania przesiewowe. Jednak większość wcześniaków, niezależnie od wyniku takiego badania, jako grupa podwyższonego ryzyka, powinna trafiać do ośrodków audiologicznych, wykonujących bardziej szczegółowe i kompleksowe badania. To bardzo ważne, bo tylko wczesna diagnostyka i wczesne wdrożenie postępowania np. zaaparatowanie do 6 miesiąca życia, stanowią o sukcesie terapeutycznym i pozwalają na prawidłowy rozwój słuchu i mowy” – mówiła dr n. med. Tamara Kąkolewska – otolaryngolog ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.
Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!
To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.
ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU
Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.