Przytulanie ratuje życie wcześniakom.
Warszawa – 17 listopada 2017r. – Co roku, na całym świecie przedwcześnie rodzi się 15 milionów dzieci, które potrzebują szczególnej opieki. Jak podkreślają lekarze niezwykle istotnym elementem tej opieki jest kangurowanie, które może nawet uratować ich życie. Z okazji Światowego Dnia Wcześniaka w warszawskim Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny otwarto ‘EMOstrefę’, umożliwiającą zarówno mamie jak i tacie nawiązywanie więzi z dzieckiem od pierwszych chwil po urodzeniu.
Wcześniak – uratuj życie przytulaniem | Kangurowanie
Kangurowanie to sposób przytulania niemowlaka skóra do skóry, klatką piersiową do klatki piersiowej. Dzięki temu dziecko słyszy bicie serca mamy lub taty, jest delikatnie kołysane, czuje ruchy klatki piersiowej i ogrzewane jest ciepłem ciała rodzica. Jak wykazały liczne badania, takie przytulanie utrzymuje regularne bicie serca u dziecka, zwiększa się ilość tlenu we krwi, rzadsze są zaburzenia oddychania oraz ryzyko infekcji. W przypadku wcześniaków często oznacza to większe szanse na przeżycie.
„Co roku w naszym Szpitalu rodzi się niemal pół tysiąca wcześniaków. Dla ich prawidłowego rozwoju niezbędna jest szczególna opieka, nie tylko lekarzy, ale również mamy i taty, już od pierwszych chwil po narodzinach. Dzięki kangurowaniu wspomagamy rozwój umysłowy i umiejętności motoryczne noworodka. Dziecko szybciej przybiera na wadze, ma lepszy sen, a karmienie piersią jest dużo łatwiejsze. Cieszymy się, że coraz więcej osób wie o zaletach kangurowania i że właśnie w naszym Szpitalu w dniu Światowego Dnia Wcześniaka powstała EMOstrefa, wspierająca rodzicielstwo bliskości.” – mówi dr n.med – Beata Pawlus, Lekarz Kierujący Oddziałem Neonatologii w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny.
Wcześniak – uratuj życie przytulaniem | Fotel do zadań specjalnych
Z okazji Światowego Dnia Wcześniaka, Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny został doposażony w dwa fotele do kangurowania. Jeden z nich stanął na Pododdziale Wcześniaków i Intensywnej Terapii Oddziału Neonatologii, aby wspierać mamy w rodzicielstwie bliskości i umożliwiać kangurowanie maluszków, które leżą w inkubatorach, drugi fotel przeznaczony jest dla Bloku Porodowego, aby okazję do nawiązania więzi z dzieckiem mieli również tatusiowie, których pociechy rodzą się metodą cesarskiego cięcia. Każdy tata, w wygodnym fotelu może przytulać maluszka i poznawać go już od pierwszych chwil, tuż po urodzeniu.
Wcześniak – uratuj życie przytulaniem | EMOstrefy w całej Polsce
Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny jest 37 EMOstrefą. Takie miejsca – z niebieskim Koalą EMO – można spotkać już w 23 szpitalach w 19 miastach w całym kraju. Akcja wspiera rodziców na co dzień, ale przede wszystkim w sytuacjach, w których budowanie bliskości jest utrudnione, np. w przypadku leczenia dziecka czy pobytu noworodka w inkubatorze. EMOstrefy powstają w ramach ogólnopolskiego programu „Blisko z Tobą chcę być” od 2016 roku.
Źródło: Informacja prasowa / szpitalmadalinskiego.pl