Waga noworodka a zdrowie matki

Kobiety, które rodzą duże dzieci, są ponad dwukrotnie bardziej narażone na raka piersi w przyszłości niż mamy małych noworodków – twierdzą autorzy artykułu, który ukazał się na łamach pisma „PLoS ONE”.

Jak czytamy, zależność pomiędzy wagą dziecka a ryzykiem wystąpienia nowotworu u matki może tłumaczyć fakt, że pewne hormony produkowane w ciąży (należący do estrogenów estriol, alfa-fetoproteina oraz białko PARP-A), nie tylko wpływają na wzrost płodu, lecz także stymulują rozwój raka piersi. Naukowcy z University of Texas Medical Branch w Galveston doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu wyników dwóch różnych badań – Framingham Offspring Birth History Study oraz badania o skrótowej nazwie FASTER.

– Ostatnie badania na zwierzętach wskazują, że liczba komórek macierzystych raka piersi, z których wywodzi się ten nowotwór, może wzrastać lub maleć w odpowiedzi na poziom różnych hormonów, również tych, które są produkowane w ciąży – tłumaczy główny autor artykułu, dr Radek Bukowski. Komórki te zachowują niejako w pamięci swoją wcześniejszą ekspozycję na hormony, a więc środowisko hormonalne w ciąży może mieć wpływ na ryzyko wystąpienia raka piersi w odległej przyszłości.

4.5/5 - (302 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH