Uporczywy kaszel może oznaczać raka

Uporczywy kaszel utrzymujący się powyżej trzech tygodni może oznaczać raka płuca – ostrzegają lekarze.

Rak płuca jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy na świecie. Zajmuje pierwsze miejsce wśród mężczyzn i drugie wśród kobiet pod względem ilości nowych zachorowań i zgonów spowodowanych przez nowotwór złośliwy w ciągu roku.

W związku z tymi alarmującymi danymi, specjaliści uczulają pacjentów, jakie symptomy powinny wzbudzać niepokój.

Z każdym uporczywym kaszlem, który trwa trzy tygodnie i dłużej, należy udać się do lekarza – namawiają brytyjscy lekarze, którzy zaniepokojeni są lawinowym wzrostem zachorowań na nowotwór płuca i zgonów z tego powodu.

W Wielkiej Brytanii z powodu raka płuca umiera rocznie 28 tysięcy osób. Główną przyczyną tych zgonów jest zbyt późne postawienie diagnozy.

W Polsce codziennie na nowotwór płuca umiera około 60 osób. Choć na raka płuc chorują głównie mężczyźni, niestety, rośnie też liczba chorujących kobiet.

Oczywiście, kaszel wcale nie musi być objawem raka. Poza tym rak płuca może dawać symptomy inne niż kaszel. Lekarze chcą jednak uczulić pacjentów, że nowotwór płuca jest realnym zagrożeniem i zabija coraz więcej osób.

Do symptomów raka płuca zalicza się także nawracające infekcje dróg oddechowych, ataki duszności, notoryczne zmęczenie, zmniejszenie masy ciała bez wyraźnej przyczyny i ból w klatce piersiowej.

Na raka płuca najczęściej zapadają osoby powyżej 50. roku życia.

(Źródło: zdrowie.dziennik.pl)

4.6/5 - (27 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH