Unia Europejska sfinansuje opracowanie szczepionki przeciwko Clostridium difficile

Unia Europejska przeznaczy prawie 6 mln euro na finansowanie prac konsorcjum, którego celem jest opracowanie pierwszej skutecznej szczepionki przeciwko Clostridium difficile – bakterii zabijającej dziesiątki tysięcy osób rocznie.

Projekt prowadzony przez naukowców z Royal Holloway University w Londynie został rozpisany na trzy lata. Badacze chcą w tym czasie opracować szczepionkę, która będzie podawana doustnie, a nie w postaci iniekcji.

Podstawowym składnikiem nowej szczepionki mają być nieszkodliwe formy przetrwalnikowe innych bakterii, pełniące rolę nośnika dla antygenów Clostridium difficile. Pierwsze próby kliniczne mają się rozpocząć w ciągu najbliższych 18 miesięcy.

Clostridium difficile to gatunek Gram-dodatnich beztlenowych przetrwalnikujących laseczek, które są odporne na działanie większości antybiotyków.

Bakterie te w naturalny sposób obecne są w ludzkim jelicie. Dla zdrowych osób nie stanowią żadnego zagrożenia, jednak w sytuacjach osłabienia organizmu, a szczególnie po antybiotykoterapii, mogą zacząć namnażać się w niekontrolowany sposób, powodując groźne objawy ze strony układu pokarmowego – biegunkę z towarzyszącą gorączką, zapalenie okrężnicy i rzekomobłoniaste zapalenie jelit.

Przypadki chorób wywoływanych przez Clostridium difficile odnotowuje się coraz częściej (w USA i Europie w ostatnich latach liczba wystąpień wzrosła o 100 proc.). Szacuje się, że u około 5-6 proc. chorych dochodzi do powikłań, które prowadzą do perforacji jelit i śmierci. W niektórych grupach pacjentów (głównie u osób po 70. roku życia, schorowanych) oraz przy zakażeniu szczególnie złośliwymi szczepami laseczki – śmiertelność może sięgać nawet 25 proc.

(Źródło: medexpress.pl)

4.6/5 - (298 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH