Szczepionka przeciw helicobacter pylori

Portugalscy naukowcy poinformowali, że udało im się stworzyć szczepionkę przeciw helicobacter pylori, odpowiedzialnej za wiele groźnych chorób układu pokarmowego.

Helicobacter pylori jest bakterią zaliczaną do pałeczek. Odpowiedzialna jest ona za wiele groźnych chorób układu pokarmowego, w tym m.in. nowotwór żołądka, chorobę wrzodową, a także chłoniaka błony śluzowej żołądka.

Lek został opracowany przez zespół uczonych z Wydziału Farmacji Uniwersytetu Lizbońskiego i Wydziału Inżynierii na Uniwersytecie Katolickim w Lizbonie. Pozwala eliminować całkowicie występowanie helicobacter pylori w żołądku. Bakteria ginie wraz z rosnącą liczbą przeciwciał pojawiających się na skutek szczepienia.

Profesor Cecilia Calado z zespołu badawczego podczas konferencji prasowej powiedziała, że: „prowadzone od sześciu lat badania nad substancją przeciwdziałającą rozwojowi helicobacter pylori przyniosły widoczne rezultaty w badaniach laboratoryjnych. Terapia przy użyciu nowej szczepionki zakończyła się poprawą stanu zdrowia poddanych nią jednostek”.

Obecnie nowy lek jest przygotowywany do serii testów klinicznych, ale jak zapewnia portugalska uczona działa na kilka odmian tej bakterii.

Cecilia Calado tłumaczy, że „na rynku nie istnieje dziś żaden środek, który mógłby zwalczyć różnorodność szczepów tej bakterii. Tymczasem nasz wynalazek jest uniwersalny. Produkt, który może pojawić się w sprzedaży już w najbliższych miesiącach gwarantuje osobie zaszczepionej w Europie odporność również na amerykańskie, afrykańskie czy azjatyckie szczepy helicobacter pylori”.

4.4/5 - (286 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH