Opublikowane przez „British Medical Journal” badania sugerują, że u kobiet z genetycznymi predyspozycjami badania mammograficzne mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi. U takich pacjentek dużo bezpieczniejszy jest rezonans magnetyczny.
Badania mammograficzne zalecane są kobietom powyżej 50. roku życia. Podejrzenia, że mogą one wywoływać raka piersi pojawiły się już dużo wcześniej. Najnowsze badania są jednak dużo pełniejsze niż wszystkie wcześniejsze. Potwierdzają one, że kobiety z genami BRCA1 i BRCA2, które aż pięciokrotnie zwiększają ryzyko raka piersi, zamiast mammografii powinny być poddawane rezonansowi magnetycznemu. W tym badaniu nie wykorzystuje się bowiem promieniowania rentgenowskiego. Nie wystarczy jednak zrezygnować z mammografii. Dla kobiet z powyższymi genami równie niekorzystne jest badanie rentgenowskie klatki piersiowej. Geny BRCA1 i BRCA2 występują u jednej na 400 kobiet.
Najnowszymi obserwacjami objęto prawie 2 tys. kobiet powyżej 18. roku życia zamieszkałych w Wielkiej Brytanii, Francji i Holandii. Wykazały one, że na 100 tych kobiet u 9 może dojść do rozwoju raka piersi przed czterdziestką. Ryzyko to zwiększa się aż pięciokrotnie, gdy przed trzydziestką zostaną poddane choćby jednej mammografii.
Niekorzystne, choć w mniejszym stopniu, są też inne badania z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego. Ich szkodliwość zależy od tego, jak wcześnie je przeprowadzano. U kobiet z mutacjami BRCA1 i BRCA2, u których wykonano RTG klatki piersiowej przed 20. rokiem życia groźba powstania guza piersi zwiększała się aż o 62 proc. U kobiet, u których przeprowadzano badania w późniejszym wieku, ale jeszcze przed trzydziestką, ryzyko to zwiększało się o 42 proc. Po trzydziestce RTG klatki piersiowej nie zwiększa już ryzyka raka piersi, przynajmniej tak sugerują badania.
Dr Anouk Pijpe z Holenderskiego Instytutu Raka w Amsterdamie twierdzi, że kraje, w których wykonuje się jeszcze mammografię u kobiet przed 30. rokiem życia z genetycznymi predyspozycjami do raka piersi, powinny z tego zrezygnować.
Bardziej ostrożny w tych zaleceniach jest dr Len Lichtenfeld, dyrektor medyczny Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego (American Cancer Society). Jego zdaniem, lekarze powinni z pacjentami jedynie rozważyć wady i zalety takiego badania. ACS zaleca wykonywanie co roku mammografii u kobiet z predyspozycjami genetycznymi do raka piersi.
Amerykański specjalista ostrzega też, że kobiety z obydwiema mutacjami nie powinny panicznie bać się badań rentgenowskich klatki piersiowej. „Mogą zdarzyć się sytuacje, gdy są one niezbędne” – dodaje.
(Źródło: PAP)