Syrop na maturę

Nadmierne pobudzenie, drgawki, niepokój i kołatanie serca – w okresie matur i sesji egzaminacyjnych wzrasta liczba młodych pacjentów z takimi objawami.

Chcąc przyswoić sobie jak najwięcej wiedzy w krótkim czasie, uczniowie i studenci szukają “cudownych” leków. Wielkim wzięciem cieszy się u nich zawierający efedrynę popularny lek przeciwkaszlowy tussipect. Jest tani i można go kupić bez recepty.

  • Pacjenci, którzy zgłaszają się do lekarzy czy na pogotowie, zazwyczaj nie przyznają się, ile zażyli, a każda dawka efedryny większa od terapeutycznej może wpłynąć negatywnie na nasze zdrowie, mówi reporterowi “Dziennika Polskiego dr Jarosław Woroń z Ośrodka Monitorowania Niepożądanych Działań Leków Katedry Farmakologii Collegium Medicum UJ.

Efedryna przyspiesza akcję serca, może powodować drżenie mięśni, podniesienie ciśnienia krwi i zatrzymanie moczu. Pozostałe składniki wypitego w dużej ilości syropu mogą podrażnić żołądek i wywołać wymioty.

Wśród młodzieży krążą też mity o niezawodnej skuteczności amfetaminy w procesie szybkiego przyswajania materiału. Tymczasem nawet pojedyncza dawka amfetaminy może spowodować bardzo długo utrzymujące się zmiany w mózgu. – Ostatnie badania wskazują też, że amfetamina może prowadzić do uzależniania łatwiej niż dotychczas myślano, ostrzega prof. Jerzy Vetulani z Instytutu Farmakologii PAN.

Specjaliści nie zalecają również dużych dawek napojów energetyzujących i kawy. W tym przypadku efekt pobudzenia umysłowego jest szybki, ale bardzo krótkotrwały. Najbezpieczniejszym wspomagaczem umysłu jest zdrowy tryb życia.

4.8/5 - (100 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH