Syntetyczne koloidy pokonają lekooporne bakterie?

Naukowcom udało się wytworzyć syntetyczne koloidy. Być może okażą się one skuteczną bronią w walce z lekoopornymi bakteriami i zastąpią dotychczas używane antybiotyki.

Coraz więcej groźnych szczepów bakteryjnych uodpornia się na działanie antybiotyków. Walka z tym zjawiskiem jest bardzo trudna. Wiele nadziei wiąże się obecnie z innowacyjnymi metodami zwalczania bakterii, całkiem innymi niż antybiotyki.

Czasopismo „Journal of the American Chemical Society” poinformowało niedawno o udanej próbie wytworzenia syntetycznych koloidów (nazwanych przez wynalazców „koloidowymi przeciwciałami”).

Inspiracją dla naukowców były przeciwciała naturalnie wytwarzane przez system immunologiczny. Syntetyczne koloidy zbudowane są z dwóch warstw – zewnętrznej powłoki (zaprojektowanej tak, aby wiązała się z powierzchnią komórki konkretnej bakterii) oraz umieszczonej w środku substancji toksycznej dla określonych mikroorganizmów.

Wyniki pierwszych testów są bardzo obiecujące – „koloidowe przeciwciała” okazały się i atakować i niszczyć wyłącznie zaplanowane przez naukowców „cele”, bez szkody dla innych komórek. Jeśli kolejne eksperymenty potwierdzą te wyniki, opracowanie koloidów bezpiecznych dla pacjenta, a bezwzględnie śmiercionośnych dla konkretnego gatunku bakterii – wydaje się tylko kwestią czasu.

(Źródło: medexpress.pl)

4.4/5 - (83 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH