Hałas w pracy może powodować choroby serca

Praca w miejscu, gdzie stale narażeni jesteśmy na hałas, ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko chorób serca. Szczególnie zagrożeni są młodzi mężczyźni, którzy palą papierosy – wynika z amerykańskich badań.

Do swoich analiz naukowcy wyodrębnili reprezentatywną dla Stanów Zjednoczonych grupę ponad 6000 pracujących osób w wieku od 20 lat wzwyż. W latach 1999-2004 wszystkie z nich brały udział w National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES). Przeprowadzano z nimi szczegółowe wywiady, które obejmowały m.in. pytania dotyczące trybu życia, badań medycznych, wyników badań krwi oraz zagadnień związanych z medycyną pracy.

Ochotników podzielono na dwie grupy. W pierwszej znalazły się osoby stykające się w pracy przez co najmniej trzy miesiące ze stałym hałasem o dużym natężeniu, który znacznie utrudniał normalne prowadzenie rozmowy. W drugiej grupie były osoby, które nie doświadczyły pracy w takich warunkach.

21 proc. pracowników przyznawało, że przebywało w hałaśliwym otoczeniu przez okres średnio dziewięciu kolejnych miesięcy. Większość z nich stanowili mężczyźni, a średnia wieku wynosiła 40 lat. Osoby te paliły papierosy i ważyły więcej od zatrudnionych w cichych miejscach pracy, a oba te czynniki zwiększają ryzyko chorób serca.

Ustalono, że pracownicy ustawicznie narażeni na hałas 2-3 razy częściej zmagali się poważnymi chorobami serca. Związek ten był szczególnie silny u osób poniżej 50. roku życia, które stanowiły gros badanej próby. W ich przypadku ryzyko wystąpienia zawału serca czy choroby niedokrwiennej serca rosło 3-4-krotnie.

Wyniki badań krwi tych osób nie wykazały szczególnie wysokiego stężenia cholesterolu lub białek zapalnych, ale ciśnienie rozkurczowe dwukrotnie częściej było wyższe niż powinno. Stan ten nazywa się izolowanym nadciśnieniem rozkurczowym (ang. isolated diastolic hypertension, IDH).

Naukowcy sądzą, że ciągły hałas jest tak silnym czynnikiem wywołującym stres, jak gwałtowne emocje czy wysiłek fizyczny, które prowadzą do ograniczenia przepływu krwi przez naczynia wieńcowe.

(Źródło: kopalniawiedzy.pl)

4.5/5 - (83 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH