Światowy dzień wegetarianizmu

1 października obchodzimy światowy dzień wegetarianizmu. Obecnie wegetarianie stanowią ok. 1 proc. polskiego społeczeństwa, jednak w ciągu dekady grupa jaroszy może rozrosnąć się do kilku milionów.

Według raportu CBOS “Zachowania żywieniowe Polaków”, aż 41 proc. Polaków postrzega wegetarianizm jako niezdrowy sposób odżywiania. 52 proc. jest przeciwnego zdania. Najczęściej jednak opinie, że wegetarianie nie mogą być zdrowi, wyrażają osoby starsze i najsłabiej wykształcone.

Szybko przybywa osób, które – choć nie eliminują całkowicie mięsa ze swoich jadłospisów – wyraźnie ograniczają jego spożycie. Już 9 proc. Polaków (nie licząc ortodoksyjnych wegetarian) sięga po mięso maksymalnie kilka razy w miesiącu (dla porównania: w 2010 r. było to 7 proc.). Kolejnych 57 proc. je mięso co najwyżej kilka razy w tygodniu, ale nie codziennie.

Potrawy z mięsem jemy już nie tylko rzadziej, ale i coraz mniejsze porcje. Efekt jest taki, że – według danych GUS – spożycie mięsa spadło z 73,7 kg na osobę (dane za 2010 r.) do 67,5 kg na osobę w 2013 roku, czyli o ponad 8 proc.

-To dopiero początek dużego wegetariańskiego trendu, który nas czeka – mówi Dariusz Gzyra, prezes Stowarzyszenia Empatia. – Ci, którzy ograniczyli spożywanie mięsa o połowę, to potencjalne osoby, które mogą lada chwila zrobić krok dalej i całkowicie wyrzucić mięso ze swoich jadłospisów. Spodziewam się, że w ciągu najbliższej dekady odsetek społeczeństwa identyfikujący się z dietą wegetariańską i wegańską może wzrosnąć nawet do kilkunastu procent – ocenia.

(Źródło: metromsn.gazeta.pl)

4.7/5 - (79 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH