14 listopada 2009 obchodzony był Światowy Dzień Walki z Cukrzycą.
Z tej okazji kilkaset budynków na całym świecie, na wszystkich kontynentach zostało podświetlonych na charakterystyczny niebieski kolor. Widocznym znakiem polskiej solidarności ze wszystkimi chorymi na cukrzycę był podświetlony przez firmę Roche Diagnostics budynek Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Cały świat na niebiesko
Charakterystyczne budowle, wielkie budynki, znane statuy i pomniki, co roku, 14 listopada zmieniają kolor na niebieski, symbolizując i przypominając wszystkim widzom o chorobie milionów ludzi na całym świecie i ich codziennym zmaganiu z cukrzycą. W poprzednich latach podświetlano na świecie m.in.: w Japonii Tokyo Tower oraz figurę Wielkiego Buddy, w Brazylii Statuę Chrystusa Zbawiciela czy słynną Operę w Sydney. W Europie wybrano m.in. Krzywą wieżę w Pizie czy Diabelski Młyn w Londynie. W Polsce 2 lata temu na niebiesko podświetlony został warszawski Pałac Kultury i Nauki. W tym roku był to m.in. budynek PKOL. Do dzisiaj zarejestrowano już ponad 600 budynków na całym świecie. Kolejne można zgłaszać pod adresem: http://www.worlddiabetesday.org/node/4537.
Potrzebna edukacja
Akcje takie jak ta, mają na celu zwrócić uwagę nieświadomych problemu osób oraz zwiększyć ich wiedzę na temat ewentualnych zagrożeń. Szacuje się, że w Polsce ponad 2 mln osób cierpi na cukrzycę, z czego tylko połowa osób wie, że jest chora. Druga połowa jest nadal niezdiagnozowana.
Cukrzyca to poważna przewlekła choroba, która objawia się zbyt wysokim poziomem glukozy we krwi. Nieleczona, może prowadzić do poważnych powikłań, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Jej powstaniu sprzyjają najczęściej nasze zaniedbania i używki: niewłaściwe odżywianie się, brak ruchu, otyłość, nadużywanie leków i palenie papierosów. Może mieć także podłoże genetyczne – tłumaczy Dr med. Rafał Walas, Dyrektor Działu Diabetologii Roche Diagnostics Polska. Objawy, które pozwalają rozpoznać chorobę to: notoryczne zmęczenie, oddawanie często dużych ilości moczu, chudnięcie pomimo wzmożonego apetytu, silne pragnienie. Warto, żebyśmy obserwowali siebie i swoich bliskich pod tym kątem – radzi Dr Walas.
Globalna akcja edukacyjna
Światowy Dzień Walki z Cukrzycą został ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację ds. Cukrzycy (IDF – International Diabetes Federation) oraz Światową Organizacją Zdrowia (WHO – World Health Organization). Głównym celem obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą jest zwiększenie świadomości społecznej odnośnie objawów tej choroby, przyczyny jej powstawania, skutecznych sposobów leczenia i zapobiegania późnym powikłaniom cukrzycy. Firma Roche Diagnostics, producent glukometrów marki Accu-Chek, jest jednym z wieloletnich partnerów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą.