W październiku, miesiącu walki z rakiem Polskie Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Szpiczaka, Fundacja Centrum Leczenia Szpiczaka oraz Polska Koalicja Organizacji Pacjentów Onkologicznych rozpoczynają cykl spotkań edukacyjnych „Moje życie ze szpiczakiem mnogim” dla chorych oraz ich bliskich.
Spotkanie będzie okazją do rozmowy z ekspertami z dziedziny hematologii, neurologii, psychoonkologii. Jeden z paneli będzie prowadzony przez pacjenta, który opowie o kwestiach formalnych i prawnych, z którymi często muszą zmagać się chorzy. Spotkania odbędą się w m.in. we Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu, Łodzi, Szczecinie oraz Warszawie (19.11).
Szpiczak mnogi jest nowotworem hematologicznym, który dotyka około 750 000 osób na całym świecie. W Polsce w 2006 roku odnotowano prawie 1500 nowych przypadków zachorowań. Aktualnie liczba pacjentów w naszym kraju szacowana jest na około 10 000 osób. W okresie ostatnich dziesięciu lat średnia długość życia pacjentów ze szpiczakiem mnogim znacznie się wydłużyła między innymi dzięki wprowadzeniu nowych leków oraz terapii z wykorzystaniem auto-przeszczepiania szpiku kostnego. Obecnie szpiczak mnogi jest chorobą przewlekłą, zaś prowadzenie pacjenta z tym schorzeniem wymaga indywidualnego podejścia, wiedzy oraz dużego doświadczenia ze strony zespołu leczącego.
Spotkanie edukacyjne dla pacjentów oraz ich bliskich odbędzie w Warszawie dnia 19 listopada br. (czwartek) o godz. 14:00 w Centrum Edukacyjno-Terapeutycznym Centrum Onkologii-Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie przy ulicy Roentgena 5.