Suplementy diety – nauka dla przemysłu

Jak korzystać z suplementów diety? Na pewno rozsądnie. Zawsze warto zastanowić się nad stosowaną dietą i wprowadzić zmiany. Seminarium zorganizowane przez Krajową Radę Suplementów i Odżywek (KRSiO) było poświęcone roli nauki w projektowaniu i analizie preparatów uzupełniajacych dietę.

W dniu 28 kwietnia odbyło się  seminarium Rady Eksperckiej KRSIO „Suplementy diety – nauka dla przemysłu”, podczas którego zostali zaprezentowani zwycięzcy I Konkursu Krajowej Rady Suplementów i Odżywek na najlepszą pracę dyplomową na temat suplementów diety i żywności funkcjonalnej. 

Suplementacja diety jest potrzebna – mówi prof. Iwona Wawer, prezes zarządu KRSiO. – Niedobory witamin, czy makro- i mikropierwiastków wpływają na stan zdrowia. Ważne jednak jest to, aby proponowane preparaty były rzetelnie przebadane i dobrej jakości. Takie preparaty mogą być polecane zarówno przez farmaceutów, jak i specjalistów od żywności i żywienia. Dlatego nagrodziliśmy osoby, które w szczególny, profesjonalny sposób zajęły się suplementacją diety przygotowując pracę magisterską czy doktorską.

Pani profesor Wawer w wykładzie otwierającym seminarium mówiła o odpowiedzialnej roli nauki w ochronie zdrowia. Jest to szczególnie ważne w przypadku produktów z pogranicza żywności i medycyny. Producenci suplementów, w tym naukowcy w działach badawczo-rozwojowych, ponoszą odpowiedzialność za ludzkie zdrowie. Cieszymy się, że tematyką suplementów diety interesują się studenci i doktoranci polskich uczelni.
Monika Górecka-Czuryłło

Laureaci konkursu
Dr Krzysztof Durkalec-Michalski, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Sportowcy często biorą zbyt dużo różnych suplementów i odżywek

Badania przeprowadziłem z udziałem zawodników w wieku około 22 lat, którzy trenowali różne dyscypliny sportu od co najmniej ośmiu lat. Badaliśmy stan odżywienia i wydolność fizyczną organizmu sportowców, wykonujących średnio siedem jednostek treningowych w tygodniu. Wielu z nich korzystało wcześniej z różnych suplementów diety – bez kontroli lekarza lub dietetyka. Sportowcy – często bardzo młodzi – dosyć chaotycznie zażywają różne preparaty. Może to kwestia reklam, chęci upodobnienia się do zawodników wyczynowych lub braku świadomości, jak dany preparat wpływa na zdrowie. Z badań wynika, że dla sportowca ważne jest żywieniowe wspomaganie zdolności wysiłkowych, ale też wzrost beztłuszczowej masy ciała. Jest to związane z właściwą dietą, a nie tylko – jak się powszechnie uważa – z odpowiednią podażą białka. We wspomaganiu sposobu żywienia sportowców istotny jest także świadomy dobór suplementów.

Obiektem badań był kwas beta-hydroksy-beta-metylomasłowy (HMB). Wykazaliśmy korzystne wyniki jego stosowania u zawodników wybranych dyscyplin sportu. Ale pomimo tych pozytywnych aspektów, zasadność suplementacji jakiegokolwiek produktu powinna być zawsze poparta badaniami naukowymi. Przyjmując takie preparaty najlepiej skonsultować się ze specjalistą żywności i żywienia lub lekarzem.

*dr Elżbieta Lipiec-Adamska, z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej *
Techniki sprzężone w analizie żywności
Dr Lipiec-Adamska w swojej pracy doktorskiej zajmowała się kontrolą wybranych produktów żywnościowych za pomocą technik sprzężonych. Termin „techniki sprzężone” oznacza spektrometrię mas połączoną z technikami chromatograficznymi. Ta nowoczesna aparatura pozwoliła na oznaczenie zawartości jodu, selenu, kobaltu i ołowiu w białku i żółtku kurzym. Zbadano też ekstrakty z jajek uzyskane przez symulację procesów trawiennych, co dostarczyło informacji o przyswajalności tych pierwiastków. Szczególnie interesujące są jajka o zwiększonej zawartości selenu, w postaci selenometioniny i selenocysteiny, ponieważ w Polsce występują niedobory tego pierwiastka w środowisku.

Klara Nestorowicz, SGGW w Warszawie z Wydziału Nauk o Żywności, SGGW w Warszawie
Porównanie parametrów jakości wybranych suplementów diety zawierających sprzężone dieny kwasu linolowego oraz fitosterole
Dla zdrowia człowieka najważniejsza jest dieta, także wysiłek fizyczny. Na rynku pojawiły się takie produkty jak margaryny, czy jogurty z fitosterolami. Jednak reklamowane preparaty z kwasem linolowym nie zapobiegają, ani nie leczą otyłości, nie poprawiają też poziomu cholesterolu. Jeśli poziom cholesterolu jest już wysoki, to trzeba poradzić się lekarza. W mojej pracy pokazałam, że w badanych preparatach zawartość fitosteroli odbiegała od ilości deklarowanej przez producenta. Do ich analizy przydają się techniki chromatograficzne i spektrometria mas.

*Monika Jamioł, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie *
**Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną **
Zajęłam się tym problemem m.in. dlatego, że mój dziadek zachorował na cukrzycę. Z moich badań, przeprowadzanych wprawdzie tylko w systemie in vitro, wynikało, że na obniżenie poziomu cholesterolu i cukru we krwi bardzo dobrze wpływa spożywanie kiełków soczewicy. Zawierają one różne mikro- i makroelementy oraz witaminy E i C. Kiełki zawierają 35 proc. białka, a tłuszczu tylko 1-2 proc. Ważny jest wpływ nadtlenku wodoru jako elicytora na właściwości przeciwcukrzycowe kiełków soczewicy. Oczywiście to początek badań, które warto kontynuować, by cukrzyca nie musiała być leczona jedynie farmakologicznie.

4.7/5 - (297 votes)

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH