Straciliśmy 300 mln na lekach

Skutki niekorzystnych umów Instytutu Hematologii mogą wywołać aferę większą niż sprawa Laboratorium Frakcjonowania Osocza – wynika z poufnego raportu Ministerstwa Zdrowia, do którego dotarła “Rzeczpospolita”.

Według dziennika, urzędnicy twierdzą, że ministerstwo straciło ogromne kwoty na umowach podpisywanych przez Instytut Hematologii (nadzorujący sprawy związane z przerabianiem krwi). Chodzi o kontrakty ze szwajcarską firmą ZLB. Zajmuje się ona przetwarzaniem krwi na leki podawane m.in. chorym na hemofilię. Instytut zrezygnował z odbioru jednego z półproduktów powstających przy przetwarzaniu krwi – tzw. pasty immunoglobulinowej. “Powstają z niej najdroższe leki produkowane na bazie krwi” – mówi “Rzeczpospolitej” Jarosław Pinkas, wiceminister zdrowia. Jego resort powiadomił o sprawie ABW.

Podejrzenia ministerstwa są podobne do tych, o których mówiły osoby oskarżone w głośnej aferze Laboratorium Frakcjonowania Osocza. “Sprawa LFO dotyczy ewentualnej straty w wysokości 30 milionów złotych. Tutaj pieniądze są nieporównanie większe. Rzeczywiście mamy wrażenie, że o Laboratorium Frakcjonowania Osocza mówi się tylko po to, żeby odwrócić uwagę
od dużo większej afery” – ocenia Pinkas, na stronach dziennika.

Cały artykuł na stronach “Rzeczpospolitej”

4.9/5 - (333 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH