Stomatologiczny wzór na cukrzycę

Istnieje związek pomiędzy liczbą ubytków, średnią głębokością kieszonek przyzębnych, średnią utratą przyczepu łącznotkankowego a prawdopodobieństwem występowania cukrzycy – potwierdziły to liczne badania. Ira Lamster z College of Dental Medicine w Columbia University opracował natomiast wzór, który w prosty sposób pozwala określić, kto jest szczególnie zagrożony cukrzycą.

Naukowcy z Columbia University przeprowadzili badania 600 pacjentów jednej z klinik dentystycznych na Manhattanie. Osoby biorące udział w projekcie miały co najmniej 40 lat. Dokładnie przeanalizowano wyniki badań stomatologicznych każdego pacjenta, a uzyskane w ten sposób dane wprowadzono do wzoru matematycznego autorstwa Iry Lamstera.

Okazało się, że w przypadku 530 pacjentów na podstawie matematycznych zależności (stomatologiczny wzór) bezbłędnie ustalono, czy dana osoba jest diabetykiem, czy nie. Oczywiście w każdym przypadku analizę matematyczną poddawano weryfikacji w oparciu o standardowe badania krwi.

Autorzy eksperymentu uzyskane wyniki poddali korekcie w oparciu o wiek badanych osób, ale także o ich płeć, status społeczny, czy uwarunkowania genetyczne. Czynniki te bowiem także wpływają na prawdopodobieństwo występowania cukrzycy.

(Źródło: infodent24.pl)
Zdjęcie dzięki uprzejmości Gregory Szarkiewicz / FreeDigitalPhotos.net

4.8/5 - (323 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH