Statyny mogą pomóc chorym na grypę

Statyny nie tylko obniżają poziom cholesterolu we krwi, ale także wydają się aż dwukrotnie zmniejszać śmiertelność wśród pacjentów hospitalizowanych z powodu grypy – informuje „The Journal of Infectious Diseases”.

Grypie można zapobiegać za pomocą podawanych co roku szczepionek, a w przypadku zachorowania podaje się leki przeciwwirusowe. Zdaniem specjalistów z Portland podawanie statyn mogłoby zmniejszyć ryzyko związane z grypą.

Meredith L. Vandermeer z Oregon Public Health Division w Portland przeprowadził badania obserwacyjne, dotyczące 3043 dorosłych osób, które trafiły do szpitala w latach 2007-2008. Rozpoznanie grypy potwierdzały u tych pacjentów badania laboratoryjne (w przypadku wcześniejszych badań można było mieć wątpliwości, czy w każdym przypadku chodzi o grypę).

33 procent obserwowanych przyjmowało statyny przed trafieniem do szpitala lub już w szpitalu. Jak się okazało ( po uwzględnieniu wielu innych czynników, na przykład wieku, chorób serca czy nerek) śmiertelność z powodu grypy wśród osób przyjmujących statyny była dwa razy niższa niż w przypadku nieprzyjmujących statyn.

Ponieważ badania obserwacyjne mają pewne ograniczenia (wiemy tylko tyle, ile zapisano w kartach pacjentów), autorzy badań wskazują na konieczność przeprowadzenia randomizowanych badań klinicznych, które pozwoliłyby ustalić, jakie statyny i w jakiej dawce dają najkorzystniejszy dla pacjenta efekt.

(Źródło: PAP)

4.9/5 - (169 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH