Środki hormonalne są bezpieczne

Środki hormonalne to najskuteczniejszy i najbezpieczniejszy sposób antykoncepcji. Może być stosowany przez młode kobiety, które jeszcze nie rodziły, bo nie powoduje żadnych trwałych następstw. Po odstawieniu takich środków szybko wraca płodność. Oczywiście muszą być one używane pod nadzorem lekarza i nie mogą być dostępne bez recepty. Co więcej, czasem antykoncepcję hormonalną stosuje się w celach leczniczych, np. przy leczeniu niepłodności – zaznacza ginekolog dr Katarzyna Kozioł w rozmowie opublikowanej przez tygodnik “Przekrój”.

Rozmowa została przeprowadzona po tym, jak media obiegła wiadomość, że posłowie chcą ograniczyć dostęp do środków antykoncepcyjnych, ponieważ są one szkodliwe. Tymczasem – jak tłumaczy ginekolog – pigułki mogą pomóc przy leczeniu niepłodności. Paradoks polega na tym, że “na jednym z etapów leczenia niepłodności pobudzamy organizm kobiety, by uwolnił kilka komórek jajowych naraz. Zanim to zrobimy, dobrze jest wyciszyć jej produkcję hormonów, by stymulacja była skuteczniejsza” – wyjaśnia dr Kozioł.

Hormonalne środki antykoncepcyjne pomagają także w przypadku chorych na zespół policystycznych jajników, wskutek którego kobieta nieregularnie miesiączkuje. “Powinno się jej regulować cykl owulacyjny i te leki świetnie się do tego nadają. Zaniedbanie tego naraża kobietę na działanie nieprawidłowych ilości hormonów. To zaś skutkuje rozrostami w macicy, a w konsekwencji nieraz i nowotworami” – mówi ginekolog.

Wywiad na stronach “Przekroju”

4.6/5 - (290 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH