Spacerowanie po menopauzie zmniejsza ryzyko raka piersi

Kobiety w wieku pomenopauzalnym, które spacerują co najmniej godzinę dziennie, mają niższe ryzyko zachorowania na raka piersi – donosi magazyn „Cancer Epidemiology, Biomarkers, and Prevention”.

Zespół badaczy pod kierownictwem dr Alpy Patel z American Cancer Society, przez 17 lat śledził losy 73615 kobiet, które brały udział w CPS-II Nutrition Cohort (badanie prospektywne, które rozpoczęło się w 1992 roku). W uwzględnionym okresie raka piersi zdiagnozowano u 4760 pacjentek.

Na początku studium jedna badana na dziesięć (9,2 proc.) nie wspominała o żadnej aktywności rekreacyjnej. U kobiet aktywnych średni wydatek energii odpowiadał 3,5 godz. umiarkowanie energicznego spaceru tygodniowo. Aktywne panie angażowały się głównie w działania średnio intensywne, np. spacerowanie, jeżdżenie na rowerze, aerobik i taniec, a nie w czynności wymagające dużego wysiłku, np. bieganie czy pływanie. Stwierdzono też, że dla 47 proc. kobiet chodzenie było jedyną formą aktywności rekreacyjnej.

U aktywnych fizycznie ochotniczek wykryto kilka tendencji. Były one szczuplejsze, w dorosłości z większym prawdopodobieństwem utrzymywały wagę lub chudły, z większym prawdopodobieństwem piły alkohol i rzadziej okazywały się aktualnymi palaczkami. Dodatkowo częściej stosowały one hormonalną terapię zastępczą i w ubiegłym roku przeszły badanie mammograficzne.

Naukowcy stwierdzili, że w przypadku kobiet, które spacerowały co najmniej 7 godzin tygodniowo, ryzyko raka piersi było o 14 proc. niższe niż u pań chodzących 3 lub mniej godzin w tygodniu. – Byliśmy zadowoleni, stwierdziwszy, że bez żadnej innej aktywności rekreacyjnej samo chodzenie godzinę dziennie wiązało się z mniejszym ryzykiem raka sutka u tych kobiet – mówi dr Alpa Patel. Podobnie jak autorzy większości wcześniejszych studiów, Amerykanie stwierdzili, że w porównaniu do pań, które ruszały się najmniej, duża aktywność fizyczna oznaczała aż 25-proc. redukcję zagrożenia tą chorobą.

–Biorąc pod uwagę, że ponad 60 proc. kobiet wspomina o codziennym chodzeniu w jakimś zakresie, promowanie spacerowania (…) może być skuteczną strategią zwiększania aktywności fizycznej wśród kobiet w wieku pomenopauzalnym – podkreśla dr Patel.

(Źródło: kopalniawiedzy.pl)

4.5/5 - (103 votes)

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH