Kwas foliowy pomaga w leczeniu agresywnego raka jajnika, opornego na platynę. Terapia ta polega na łączeniu kwasu foliowego z silną chemią, dzięki czemu jest ona bardziej skuteczna. Badania kliniczne nad tą metodą są już w końcowej fazie.
Terapia wykorzystująca receptory kwasu foliowego jest nadzieją dla chorych na raka jajnika. Lekarze są przekonani, że dzięki niej uda się znacząco wydłużyć życie pacjentek.
Prof. Mariusz Bidziński ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii mówi, że w raku jajnika to pierwsza terapia celowana skuteczna w przypadku wykrycia w guzach receptorów kwasu foliowego. – Do cząsteczki, która wyłapuje receptory obecne w nowotworze, dołączamy lek cytostatyczny, który dociera do chorej komórki, a nie zdrowej – tłumaczy.
Doc. Radosław Mądry z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu podkreśla, że nowa terapia to nadzieja dla pacjentek, które dotychczas były w najtrudniejszej sytuacji. Ta terapia jest dla tej grupy pacjentek najgorzej rokującej, u której szybko dochodzi do wznowy. W tej grupie przez długie lata nie było żadnego postępu. – Były leki, które stosowano od 10 lat, ale z umiarkowanym efektem leczenia – mówi.
Ostatnie lata przyniosły duży postęp w leczeniu raka jajnika i średni czas przeżycia pacjentek wydłużył się z dwóch do ośmiu lat. W Polsce co roku nowotwór ten wykrywa się u 3,5 tysiąca pacjentek.
(Źródło: IAR)