Słońce zapobiega reumatoidalnemu zapaleniu stawów

Reumatoidalnemu zapaleniu stawów można skutecznie przeciwdziałać, leżąc na słońcu – twierdzą amerykańscy naukowcy. Z przeprowadzonych przez nich badań wynika, że im dłuższa ekspozycja na promieniowanie słoneczne, tym mniejsze ryzyko zachorowania na gościec.

Naukowcy z Harvard Medical School przebadali blisko 200 tys. kobiet. Połowa z nich była monitorowana od 1976 r., a pozostałe od 1989 r. Porównano ich stan zdrowia z szacunkowym napromieniowaniem UVB, któremu były poddane w zależności od miejsca zamieszkania. Wyniki pokazują, że istnieje związek między ilością czasu przebywania na słońcu a zachorowaniem na reumatoidalne zapalenie stawów.

Panie z grupy monitorowanej od 1976 r. były o 21 proc. mniej narażone na zachorowanie na RZS. Natomiast u młodszych kobiet, kontrolowanych od 1989 r., nie zanotowano spadku ryzyka zapadnięcia na tę chorobę. Należały one bowiem do pokolenia używającego kremów z filtrami anty-UVB, które blokowały dostęp promieni słonecznych do organizmu.

Naukowcy sądzą, że przed gośćcem chroni witamina D, którą organizm wytwarza pod wpływem promieni słonecznych. Osoby z chorobami stawów mają niski poziom tej witaminy, co może mieć ogromny wpływ na ich komórki odpornościowe.

W opinii amerykańskich badaczy, najskuteczniejszą metodą zapobiegania reumatoidalnemu zapaleniu stawów jest przebywanie na słońcu przez przynajmniej 15 minut dziennie z odkrytą głową i ramionami. To wystarczy, by dostarczyć organizmowi niezbędną dawkę witaminy D.

(Źródło: rp.pl, zdrowie.wieszjak.pl)

4.5/5 - (37 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH