Sklonowano ludzki zarodek

Naukowcy z Uniwersytetu Zdrowia i Nauki w stanie Oregon wykorzystali metodę klonowania do stworzenia ludzkich embrionów i – przez to – cennych komórek macierzystych.

Amerykańscy badacze przeprogramowali komórki człowieka tak, by powstały z nich ludzkie zarodki. Potem embriony te zaczęły się rozwijać do postaci tak zwanej blastocysty, czyli zarodka liczącego około 150 komórek. To właśnie te komórki, embrionalne komórki macierzyste, najbardziej interesują naukowców.

-Mają one duży potencjał i następne zadanie, to przekształcić je w inne rodzaje komórek, na przykład komórki nerwowe, wątroby czy krwi – mówi szef zespołu badawczego Shoukhrat Mitalipov.

Metoda ta budzi jednak kontrowersje. Jej przeciwnicy podkreślają, że klonowanie zarodków człowieka jest nieetyczne. Zdaniem zwolenników, taka technologia pomoże w leczeniu wielu poważnych chorób, takich jak ślepota czy uszkodzenia układu nerwowego.

Wcześniej dokonywano już prób klonowania ludzkich zarodków. Przestawały się one jednak rozwijać we wczesnym stadium i nie można było z nich pobierać komórek macierzystych. Wyhodowane teraz zarodki mają wystarczająco dużo tych komórek – podkreślają amerykańscy naukowcy.

(Źródło: IAR
foto: © Chrisharvey | Dreamstime Stock Photos & Stock Free Images)

4.5/5 - (100 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH