Serce pani, serce pana

Choć wśród osób trafiających do szpitali z ostrymi zespołami wieńcowymi aż dwie trzecie to mężczyźni, leczenie kobiet, które na choroby krążenia zapadają przeciętnie siedem lat później niż oni, jest znacznie trudniejsze, a szanse na ich wyzdrowienie mniejsze – alarmują lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca (ŚCCS) w Zabrzu. Zabrzańscy specjaliści apelują, by panie dbały o swoje zdrowie – jego podstawowe wskaźniki, które zaniedbane zwiększają ryzyko zachorowania na choroby wymagające interwencji kardiologa lub kardiochirurga. Chodzi zwłaszcza o wartość ciśnienia skurczowego, obecność cukrzycy, masę ciała, palenie tytoniu, a także poziom cholesterolu oraz HDL – jedną z jego frakcji czyli tzw. dobry cholesterol.

Jak podkreśla prof. Lech Poloński z ŚCCS, specyfika leczenia ostrych zespołów wieńcowych u kobiet i mężczyzn jest nieco inna, choć same schorzenia klinicznie są takie same, a ich leczenie odbywa się niemal tak samo. Ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej u kobiet i u mężczyzn jest jednak zupełnie różne, tak jak i rokowania na wyzdrowienie.

“Prawdopodobieństwo wystąpienia u młodych kobiet choroby wieńcowej jest bardzo niewielkie, ryzyko jej pojawienia się zrównuje się z tym u mężczyzn dopiero w granicach 60-65. roku życia. Kobiety jednak ogólnie rokują gorzej, ponieważ trafiają do szpitala najczęściej w wieku 61-64 lat, podczas gdy mężczyźni – w wieku 55-57 lat” – wyjaśnia naukowiec.

Im starszy chory, tym częściej wynikające z wieku obciążenia powodują, że przeżywa krócej. Większą szansę na przeżycie jednego miesiąca po zawale wśród pacjentów ok. 50. roku życia mają mężczyźni. Zwykle bowiem – skoro zawał występuje kobiet w tak młodym wieku – obciążone są one jakąś dodatkową patologią. Ryzyko to zrównuje się ok. 80. roku życia.

Prof. Poloński podkreśla, że mężczyźni zdecydowanie przodują w zachorowaniach na wszystkie typy ostrych zespołów wieńcowych – zarówno w najcięższym tzw. zawale prawdziwym – z uniesieniem odcinka ST, czyli obejmującym pełną ścianę lewej komory serca, zawale niepełnościennym – obejmującym tylko fragment lewej komory, a także tzw. niestabilnej dławicy – określanej również jako stan przedzawałowy.

Jednak według danych zebranych na podstawie leczenia 15 tys. chorych – z polskiego rejestru PL-ACS – w przypadku najcięższego zawału z uniesieniem odcinka ST, wewnątrzszpitalna śmiertelność kobiet wynosi blisko 17 proc., podczas gdy mężczyzn jest o połowę mniejsza. Również przy pozostałych ostrych zespołach wieńcowych sytuacja kobiet jest podobna.

4.6/5 - (156 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH